جاروبرقی صنعتی و کاربرد آن درکلین روم

کلین روم محیطی با حداقل میزان گرد و غبار است که در فضاهای حساس تولیدی مانند صنایع دارویی، تجهیزات پزشکی، صنایع الکترونیک، بیمارستان ها و … وجود دارد و به عنوان اتاق تمیز نیز شناخته می شود. در کلین روم ها میزان گرد و غبار، ذرات معلق، بخار، گاز و میکروب های هوای زی به شدت کنترل شده و در پایین ترین سطح نگه داشته می شود. در یک مرکز تولیدی هر چه میزان آلاینده ها کمتر باشد محصولات باکیفیت تری به دست می آید و یا در محیط های پزشکی درمان بیماری ها و عفونت ها بهتر انجام می گیرد. برای کلین روم ها استانداردهای ویژه ای و نکات مهمی وجود دارد که رعایت آن ها به کنترل میزان آلاینده ها کمک می کند. در کنار تمامی اصول و مقررات وضع شده برای اتاق های تمیز استفاده از دستگاه جاروبرقی صنعتی مناسب نقش مهمی در کنترل آلودگی دارد.عوامل موثر بر آلودگی کلین روم ها

اتاق های تمیز بر اثر عوامل مختلفی تحت تأثیر قرار گرفته و دچار آلودگی می شوند. به منظور مقابله با آلاینده ها در کلین روم پیش از هر اقدامی ابتدا باید منبع یا منابع تولید گرد و غبار و آلودگی شناسایی شود و تا حد امکان از ورود ذرات آلاینده به محیط کلین روم جلوگیری به عمل آید. مهم ترین عوامل آلودگی کلین روم عبارت اند از : تجهیزات، ماشین آلات و افراد (پرسنل).

 

 

 

تجهیزات و لوازم

لوازم و تجهیزاتی که در اتاق تمیز وجود دارند و یا توسط پرسنل در این فضا جا به جا می شوند، با احتمال آلوده شدن و انتقال آن به کلین رو همراه است. تمامی لوازم و تجهیزاتی که از محیط بیرون به داخل اتاق انتقال می یابند، باید پیش از ورود کاملا تمیز و ضد عفونی شوند ، چرا که در صورت داشتن آلودگی به سرعت آن را در محیط می پراکنند. این تجهیزات می تواند شامل لوازم و ابزارهای صنعتی و حتی لباس های پرسنل باشد.

کارکنان

حضور و رفت و آمد پرسنل به کلین روم به طور ناخودآگاه سبب انتقال آلاینده ها به داخل اتاق می شود. برای کنترل انتقال آلودگی از این طریق پرسنل لباس و تجهیزات مخصوصی را مورد استفاده قرار می دهند. لباس یکپارچه، عینک، دستکش، کفش، ماسک و … از جمله پوشش هایی است که کارکنان هنگام ورود به کلین روم به همراه دارند و پیش از استفاده استریل شده اند.

ماشین آلات صنعتی

با توجه به این که یکی از کاربردهای مهم کلین روم در محیط های تولیدی و صنعتی است، ماشین آلات زیادی در این فضا وجود دارد و در صورتی که نظافت نشوند می توانند محلی برای انباشت آلودگی باشند. بسیاری از ماشین آلات صنعتی هنگام کار کردن لرزش هایی دارند که سبب انتشار مقدار زیادی گرد و غبار به هوای اطراف خواهد شد.

 

کاربرد جاروبرقی صنعتی کلین روم

جاروبرقی صنعتی از پرکاربردترین و موثرترین ابزارهای نظافتی است که در کلین روم ها مورد استفاده قرار می گیرد و نقش موثری در کنترل آلاینده ها دارد. مکنده های صنعتی تمامی بخش های کلین روم شامل سطوح کف، ماشین آلات، تجهیزات، گوشه ها و کناره ها، تجهیزات و … را تمیز می گردانند و با داشتن سیستم فیلتراسیون مناسب اجازه بازگشت دوباره ذرات را به محیط نمی دهد. دستگاه های جاروبرقی صنعتی در مدل ها و با توان های مختلفی طراحی و تولید شده اند و با توجه به نوع نیاز یعنی شرایط کاری، نوع و شدت آلودگی به کار می روند. در اغلب کلن روم ها آلودگی از نوع گرد و غبار و ذرات میکروسکوپی است و از همین رو جاروبرقی صنعتی باید از سرعت مکش بالایی برخوردار باشد و علاوه بر آن به فیلتر هپا تجهیز گردد.

 

تاثیر فیلتر هپا بر کارایی جاروبرقی صنعتی کلین روم

نصب فیلتر هپا بر روی دستگاه های جاروبرقی صنعتی که در کلین روم به کار می روند، ضروری است و کارایی دستگاه را به میزان بسیاری زیادی بهبود می بخشد. فیلتر هپا فیلتر ایمنی دستگاه است و توانایی به دام انداختن ذراتی به کوچکی 3/0 میکرون را دارد. گرد و غبار و ذرات ریزی که در میان ماشین آلات، روی سطوح و دیگر بخش های کلین روم باقی مانده اند، با استفاده از جاروبرقی صنعتی مجهز به فیلتر هپا جمع آوری شده و به ایجاد شرایطی استاندارد در اتاق تمیز کمک می کند.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش