تجهیزات مورد استفاده در نظافت مطب

تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده در نظافت مطب و درمانگاه ها

مطب ها یکی از مراکز درمانی هستند که نظافت و رعایت بهداشت در این مکان ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. که می تواند تاثیر مستقیم در حفظ سلامتی و آرامش بیماران داشته باشد. به همین دلیل نظافت مطب ها به صورت روزانه و مرتب به منظور پیشگیری از انتقال آلودگی و انتشار بیماری ها کاملا ضروری می باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با تجهیزات مورد استفاده در شستشوی مطب ها و بخش های حائز اهمیت جهت نظافت، بیشتر آشنا کنیم.

دستگاه نظافتی اسکرابر به منظور نظافت مطب و محیط های بیمارستانی
تجهیزات مورد استفاده در نظافت مطب

برنامه ریزی نظافت مطب

برای نظافت مطب نیاز است تا در ابتدا برنامه ای با زمان بندی مشخص تنظیم کرده و وظایف هر شخص را در آن تعیین کنیم. پس از آنکه زمان نظافت مشخص شد و وظایف هر کدام از افراد مورد استفاده در روند شست و شوی مطب مشخص گردید، نیاز است که یک چک لیست آمده کنیم. در این چک لیست باید بخش هایی که نیاز به نظافت دارند را تعیین نموده و سپس ابزار و تجهیزات مورد استفاده و مورد نیاز نظافت تعیین شوند. پس از آن باید برای تهیه و خرید تجهیزات نظافت صنعتی مورد نیاز اقدام نمود. نکته قابل توجه در رابطه با فرآیند پاکسازی در مطب ها این است که، نظافت مطب ها به دو دسته شستشو، جمع آوری آلودگی ها و استریل نمودن وسایل و سطوح مطب تقسیم بندی می شوند. که برای هر کدام از آن ها نیاز به تجهیزات و ابزار متفاوتی است.

مراحل نظافت مطب و محیط های درمانی و بهداشتی با استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی
دستگاه زمین شوی برای نظافت مطب

بخش های نظافت مطب

از آنجایی که مطب ها یکی از مکان های درمانی و پزشکی محسوب می شوند، آلودگی های عفونی و یا سطحی بسیار زیادی می توانند در این مکان ها پراکنده شوند. به همین دلیل نظافت مطب ها می تواند تاثیر بسیار زیادی در حفظ سلامت جسمی و روانی مراجعه کنندگان داشته باشد. مطب ها از بخش های مختلفی مانند سالن های انتظار، اتاق مطب، فضای راهرو و راه پله ها، سرویس های بهداشتی و … تشکیل می شوند. که نظافت این فضاها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طور کلی از فضاهای نیازمند نظافت دقیق و اصولی در مطب ها می توان به نظافت اتاق انتظار، کف سالن ها، راهروها، صندلی و سرویس بهداشتی اشاره کرد. همچنین تمیز و ضدعفونی کردن وسایل و تجهیزات نیز تاثیر بسیار زیادی در حفظ سلامتی مراجعه کنندگان خواهد داشت.

استفاده از تجهیزات نظافتی برای تمیز کاری مطب

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به روز شدن تجهیزات طراحی شده به منظور عملیات نظافتی، به کارگیری تجهیزات نظافتی مانند زمین شوی صنعتی، تاثیر قابل توجه ای در افزایش سرعت و کیفیت نظافت داشته است. اسکرابرها یا کفشوی های مکانیزه از پرکاربردترین تجهیزات نظافتی مورد استفاده در نظافت مطب ها محسوب می شوند. استفاده نمودن از آن ها فرآیند شستشو و را به کاری آسان و راحت تبدیل کرده است و جلوه خوبی به مطب می بخشد. همچنین استفاده نمودن از این تجهیزات مکانیزه می تواند در ضد عفونی نمودن سطوح و افزایش ایمنی افراد در حال تردد موثر باشد.

استفاده از تجهیزات نظافتی برای تمیز کاری مطب
استفاده از کفشوی برای تمیزکاری مطب

معرفی اسکرابر مطب

اسکرابرهای آنتی باکتریال از ایده آل ترین کفشوی های مورد استفاده در نظافت مطب ها هستند. کفشوی های مورد استفاده در سالن انتظار، راهروها و بخش معاینه و داخل مطب همگی می توانند از انواع اسکرابرهای آنتی باکتریال باشند. تا علاوه بر شستشوی سطوح بتوانند در ضدعفونی نمودن فضاها نیز موثر واقع شوند. به طور کلی اسکرابر در دو نوع دستی و سرنشین دار طراحی شده است که مدل دستی آن برای محیط هایی با وسعت کم مانند مطب ها مناسب می باشد. زیرا اسکرابرهای سرنشین دار از ابعاد بزرگ و وزن سنگینی برخوردار هستند و معمولا در فضاهای صنعتی و مراکز تجاری بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

معرفی دستگاه اسکرابر آنتی باکتریال به منظور نظافت مطب و محیط های درمانی
معرفی اسکرابر مطب

مزایای استفاده از اسکرابر مطب

از مزایای استفاده نمودن از این کفشوی های مکانیزه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

• از مهم ترین ویژگی اسکرابرهای مطب می توان به توانایی شستشو و خشک کردن کف به طور همزمان اشاره کرد. این عمل از آسیب های احتمالی برای افراد، مانند سر خوردن و لغزش هنگام تردد و باقی ماندن رد کفش و دیگر آلودگی ها روی سطوح کف به دلیل خیس بودن سطوح پیشگیری می نماید.

• این دستگاه های نظافتی از عملکرد نظافتی بالا و قدرت مانور عالی برخوردار می باشند.

• استفاده نمودن از اسکرابرها موجب افزایش سرعت نظافت می شود. به همین دلیل با توجه به نیاز روزانه به نظافت مطب ها، استفاده نمودن از کفشوی های مکانیزه ایده آل ترین انتخاب برای نظافت نمودن مطب ها است.

• از آنجایی که اسکرابرهای آنتی باکتریال می توانند علاوه بر شستشوی سطوح موجب ضد عفونی نمودن سطوح نیز شوند، استفاده نمودن از این تجهیزات نظافتی به افزایش سطح بهداشت در مطب ها نیز کمک می نماید.

• آمار ها نشان می دهد درصد زیادی از هزینه ها، صرف خدمات انسانی برای نظافت می شود. استفاده دستگاه های نظافتی در طولانی مدت موجب کاهش هزینه های خدماتی می شود و به دلیل نیاز کمتر به نیرو های انسانی از صرفه اقتصادی خوبی برخوردار است.

• با توجه به سیستم عملکرد دستگاه کف شوی، علاوه بر توانایی بالا برای از بین بردن انواع آلودگی ها، در حد بسیار زیادی در مصرف آب و مواد شوینده صرفه جویی می شود.

• بکارگیری اسکرابر برای شستشوی مطب، برخلاف روش های سنتی که باعث رفت و آمد زیاد فرد و پراکنده شدن ابزار های نظافتی مانند تی، سطل و … می شود از ایجاد مزاحمت برای مراجع کنندگان جلوگیری می کند.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش