کاربرد واترجت در شستشوی قالب های صنعتی

شستشوی آلودگی ها با واترجت صنعتی

قالب های صنعتی قطعاتی هستند که در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی دارای کاربردهای فراوان و گسترده ای می باشند و متناسب با تولید قطعه انواع گوناگونی دارند. در قالب های ریخته گری موادی مانند بتن مرطوب و یا مواد پلاستیکی ریخته می شود تا شکل مورد نظر را پیدا کنند. پس از آن که مواد سخت شده و شکل گرفتند، قالب ها برداشته می شوند. در پایان کار همواره مقداری از ماده از هر نوعی که باشد درون قالب باقی می ماند و در صورتی که این مواد حذف نشوند، یک سطح ناهموار و خلل و فرج ناخواسته ایجاد شده که بر ظاهر و ساختار هندسی قالب گیری بعدی تأثیر می گذارد. بنابراین باید پیش از استفاده دوباره از قالب های صنعتی اقدام به تمیزی آن ها گردد.شستشوی قالب صنعتی با دستگاه واترجت

با گسترش صنایع استفاده از سیستم قالب سازی نیز توسعه یافته است که حفظ ارزش و کیفیت این سیستم به عنوان یکی از چالش ها برای فعالان در زمینه قالب سازی و قالب بندی محسوب می شود. یکی از روش های متداول و در عین حال بسیار کارآمد برای تمیز نمودن قالب های صنعتی بهره مندی از جریان پر فشار آب یعنی استفاده از دستگاه واترجت صنعتی می باشد. مزیت های شستشوی پر فشار با آب کاملاً آشکار بوده به صورتی که کارایی فوق العاده، سازگاری با محیط زیست و صرفه اقتصادی از بارزترین این مزیت ها به شمار می آید و در این میان تنها آب خالص به کار می رود. دستگاه واترجت یک ابزار انعطاف پذیر و تأثیر گذار است زیرا که با تنظیم فشار و جریان آب متناسب با جنس سطح و شدت آلودگی، با سرعت بسیار بالا هر نوع از آلودگی های سر سخت و ماندگار به خوبی از میان برداشته می شوند. بنابراین بدون ایجاد صدمه و آسیب به قالب های صنعتی می توان به بهترین سطح از تمیزی دست یافت.

 

کاهش هزینه ها

دستگاه کارواش صنعتی برای کاربردهای منظم و پیوسته گزینه ای مناسب بوده و با استفاده از آن آسیب هایی که از طریق مواد شیمیایی، حلال ها، چکش و … ایجاد می شود، جلوگیری به عمل می آید. این بدان معنی است که از پرداخت صورت حساب های پر هزینه برای تعمیر و جایگزینی دوباره قالب ها اجتناب می شود.

ایمنی

در امر نظافت و شستشو ایمنی یک اولویت و ضرورت است و بهره مندی از جریان آب برای جرم بری قالب های صنعتی می تواند ایمنی بالایی داشته باشد. روش های سنتی علاوه بر این که سرعت پایینی دارند خطراتی را نیز در به دنبال دارند؛ به عنوان مثال در هنگام جدا سازی بتن خشک شده از قالب ذرات گرد و غبار سیلیس آزاد می گردد که در پی استنشاق این ذرات بیماری های تنفسی جدی روی خواهد دارد. در حالی که توسط شوینده های فشار قوی هیچ گونه گرد و غباری در فضا پراکنده نمی شود.

دوستدار محیط زیست

مصرف مواد شیمیایی به طور جدی به محیط اطراف از جنبه های زیست محیطی آسیب می رساند و این همان چیزی است که با بهره مندی از تکنولوژی پیشرفته آب پر فشار مرتفع می گردد زیرا در این فرآیند آب به تنهایی وجود دارد.

اثر بخش و کارآمد

شوینده های فشار قوی علاوه بر این که مزیت های ذکر شده را در پی دارند، با کیفیتی بی نظیر عملیات شستشو و لایه برداری قالب های صنعتی را به انجام رسانده و مدت زمان کوتاه و انرژی کمتری صرف این فرآیند خواهد شد.

 

عملکرد حرفه ای واترجت صنعتی

دستگاه های کارواش صنعتی یا شوینده فشار قوی دارای طراحی مهندسی و تکنولوژی به روز بوده و با در نظر گرفتن شرایط گوناگونی که پیش روی متقاضیان قرار دارد تولید شده اند. واترجت طول عمر بالا و حفظ ارزش و کیفیت تجهیزات را تضمین می نماید. واترجت صنعتی یک سیستم حرفه ای، سریع و ایمن برای شستشوی قالب می باشد و اگر ماده ای سخت هم چون بتن درون قالب ها باقی مانده باشد به وسیله نازل های چرخشی (دوار) حذف می شوند.

 

 

تنوع در ساخت واتر جت

واترجت یا واتر جت صنعتی در رده های مختلف و مدل های متنوعی طراحی و به بازار ارائه شده اند که متناسب با جنس قالب ها و میزان سر سختی موادی که در آن ها باقی می ماند، انتخاب می گردند و فرآیند شستشو به صورت کاملاً بهینه به انجام می رسد. این دستگاه ها علاوه بر این که کارایی بی نظیر دارند از سهولت کاربری نیز برخوردار هستند و کاربران می توانند روز به روز و به طور مستمر این وسیله را برای شستشوی قالب ها به کار گیرند.

 

 

معایب شیوه های دستی و سنتی

به منور از بین بردن بقایای مواد در قالب های صنعتی، ابزارهای دستی مورد استفاده قرار می گیرد و می توان این گونه اظهار نمود تقریباً در بیشتر مواقع به دلیل شدت ضربه آسیب های زیادی به قالب ها وارد می سازد و علاوه بر آن کاربر فشار زیادی را متحمل می شود. حذف موادی که در گوشه ها و نقاط زاویه دار و دور از دسترس قالب باقی مانده اند، با چنین روش هایی با دشواری رو به رو می گردد و تنها بهره گیری از شوینده های فشار قوی است که از قابلیت شستشوی این بخش ها بدون آسیب رساندن برخوردار می باشد. هم چنین در برخی مواقع مواد شیمایی به کار می رود که نتایج زیست محیطی نامطلوبی بر جای می گذارد.

 

لینک های مفید :

واترجت : فهرستی از محصولات

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش