بررسی فنی بخش های مختلف دستگاه اسکرابر

راهنمای خرید دستگاه اسکرابر صنعتی

اسکرابر دستگاهی آشنا در محیطهای صنعتی و تجاری است و البته در نظافت مجتمع های مسکونی نیز ممکن است به چشم بخورد. این دستگاه دارای یک برس مکانیکی می باشد که در حین حرکت رو به جلو، آلودگی را با کمک مواد شیمیایی پاک میکند. محلول شستشو از مخزن آب تمیز بر روی سطح ریخته میشود و سپس با تی مکنده از روی زمین جمع میشود. در پایان کار زمین تمیز و خشک خواهد بود. برای انتخاب بهترین اسکرابر باید به چند نکته توجه کرد. مثلا برس استوانه ای برای صیقل بخشیدن زمین و چربی زدایی و برس­ دیسکی برای حذف آلودگی های مقاوم و چسبنده مناسب است. در این مقاله بررسی جزئی و فنی تر بخش های مختلف این دستگاه جهت راهنمای خرید اسکرابر تشریح می شود.

انواع دستگاه اسکرابر

در کل دو نوع اسکرابر وجود دارد : نوع اول که بطور دستی توسط اپراتور به جلو رانده میشود و اصطلاحا دستگاه اسکرابر دستی نامیده میشود. نوع دوم کفشوی از نوع سرنشین دار است که نیروی خدماتی سوار بر دستگاه جهت انجام نظافت آنرا به جلو یا عقب میراند. طراحی و کاربری این دو دستگاه متفاوت است و میبایست با توجه به نیاز، نوع مناسب را انتخاب نمود.

 

راهنمای خرید اسکرابر صنعتی
اسکرابر صنعتی در پایانه مسافربری

تنوع مدل های دستگاه اسکرابر

برای خرید دقیق و موثر اسکرابر ، ابتدا باید بخش های مختلف دستگاه و نیاز مورد نظر برای خرید شناسایی شود. بنابراین ابتدا باید یک آشناییت کلی با انواع مدل های اسکرابر و تفاوت بخش های آنها داشته باشید. شاید کارآمد ترین بخش یک اسکرابر، برس آن باشد زیرا بدون برس آلودگی ها چندان از روی زمین پاک نمیشوند. بسیاری از دستگاههای موجود در بازار از سیستم تنظیم ارتفاع برس و یا سیستم تنظیم فشار برس برخوردارند و بدین ترتیب میتوان از تمیز شدن سطوح غیر مسطح که در اکثر محیطهای صنعتی دغدغه اصلی نظافت است، اطمینان حاصل نمود.

اسکرابرها هم با باطری های قابل شارژ کار میکنند و هم با جریان مستقیم برق ؛ پس اولین نکته ای که باید در نظر گرفته شود فاصله با محلی است که دستگاه از آن تغذیه می کند. آیا یکی از این محل ها در نزدیکی شما هست مثلا به فاصله 15 متر؟ اگر چنین پریز برقی در دسترس هست، آیا ممکن است مثلا در محیط های عمومی پر تردد کابل دستگاه خطر ایجاد کند؟ در اینصورت بهتر است از کفشوی باطری دار استفاده کنید. پیشرفت در عرصه ساخت باطری به این معنی است که میتوان از آنها برای مدت طولانی تری استفاده کرد، بدون اینکه نیازی به شارژ مجدد باشد. تنها باید به وسعت محیط مورد نظر و میزان کارایی دقت کرد، بعد از آن میتوانید از داشتن یک زمین شوی باطری دار دارای طول عمر مناسب نیاز شما مطمئن شوید. انداره مخزن حاوی محلول شستشو و مخزن آب کثیف نیز باید در نظر گرفته شود تا از کافی بودن فضای مخزن برای نظافت فضای موردنظر اطمینان حاصل شود. وقتی از این دستگاه در محیط اداری استفاده میشود باید از قوی بودن بدنه دستگاه اطمینان حاصل کرد تا با دوام باشد و در صورت برخورد محکم آسیب نبیند.

 

بررسی جزئی و فنی دستگاه اسکرابر صنعتی

در ذیل این مطلب گونه های تکنولوژی مورد استفاده تولید کنندگان اسکرابر و اینکه چرا آنها گزینه های خوبی برای انتخاب هستند توضیح داده شده است.

ابعاد دستگاه

هرچند پهنای نظافت، نشان دهنده مساحت آن محدوده است، اما اندازه و ابعاد دستگاه هم باید در نظر گرفته شوند تا بتواند از دربهای ورودی و یا فضاهای کوچکتر عبور کند. گاهی ممکن است مشکل در محدود بودن فضای نگهداری دستگاه باشد.

پهنای نظافت

پهنای نظافت اسکرابر با توجه به اندازه و نحوه قرار گرفتن برس یا پد تعیین میشود و با عرض دستگاه متفاوت است. تخمین زمان نظافت سطوح کف با یک دستگاه کفشوی به کمک فاکتور پهنای نظافت آن صورت می گیرد ( در کنار سرعت حرکتی دستگاه در مدل های سرنشین دار). ابعاد محیط نیز باید در نظر گرفته شود، خصوصا اگر شکاف یا راهرویی وجود داشته باشد که لازم باشد دستگاه از آن عبور کند.

عرض تی

وقتی سطوح کف تمیز می شود، محلول برجای مانده توسط تی دستگاه جمع میشود و بوسیله موتور مکش به مخزن آب کثیف فرستاده میشود. تی مکش آب کثیف باقیمانده در پشت دستگاه را به کمک موتور مکش به مخزن بازیابی میفرستند. عرض تی از بدنه دستگاه بزرگتر است و در عملکرد کارآمد دستگاه نقش بسزایی دارد. یک تی ناکارآمد، آبهای کثیف را در پشت دستگاه بافی میگذارد. پس عرض تی دستگاه از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که هر چه تی مکش عریض تر باشد، محدوده بزرگتری مورد نظافت قرار می گیرد.

 

عملکرد تی مکش اسکرابر صنعتی
عملکرد تی مکش اسکرابر صنعتی

 

قدرت مکش

قدرت مکش مسئله مهمی است چرا که آب باید از روی سطح زمین جمع آوری شود. گاهی اسکرابر با مکش ضعیف با یک بار عبور از سطح نمیتواند سطح را تمیز کند.

ظرفیت مخزن

ظرفیت مخزن عاملی ست که تعیین میکند اسکرابر پیش از پر شدن/تخلیه مجدد به چه مدت میتواند کار کند. ظرفیت مخزن میتواند بین 4 تا حدود 150 لیتر باشد.

برس / پد

اسکرابر ها معمولا از برس های دیسکی استفاده می کنند. انتخاب هر یک از آن ها به جنس کفپوش، میزان هموار بودن و ماهیت آلودگی بستگی دارد. اسکرابر هایی که با برس دیسکی سطوح را نظافت میکنند، هزینه اولیه کمتری دارند ( هر چند نه در همه مدل ها )، نگهداری از آنها ساده تر است و تعویض برس دیسکی بسیار کم هزینه تر از تعویض برس غلطکی است. مویی برس استوانه ای در مقایسه با برس های دیسکی تماس کمتری با سطح دارند و تا سه برابر سریعتر میچرخند.

فشار برس

فشار برس به معنای فشاری است که برس چرخان دستگاه کف شور به سطوح کف منتقل می کند. فشار برس نشانه ی میزان کارآمدی دستگاه در امر نظافت، خصوصا در سطوح غیر مسطح است.

سرعت چرخش برس

برس، محلول شستشو را به زمین میپاشد و سرعت بیشتر به معنی نظافت موثر تر است.

 

برس کفشوی صنعتی
برس کفشوی صنعتی

 

موتور جلوبرنده

هر دو مدل کف شوی سرنشین دار و دستی ممکن است با موتور جلوبرنده عرضه شود تا به حرکت دستگاه کمک گردد. چنین کاری برای کف شوی های کوچک عملی نیست، چرا که به هزینه تمام شده دستگاه نیز می افزاید. اسکرابر های بزرگتر با مخزن های بزرگتر به نیرو محرکه بیشتری احتیاج دارند تا خستگی کاربر کم تر و قدرت مانور دستگاه در نواحی دشوار بیشتر شود.

حداکثر کارایی

حداکثر مساحت محیط که با اسکرابر قابل نظافت است، معمولا بصورت متر مربع در ساعت بیان می شود. این قابلیت معمولا زمانی کاربرد دارد که میبایست یک محوطه وسیع در بازه زمانی معین نظافت شود.

وزن دستگاه

وزن دستگاه کف شوی معمولا با واحد کیلوگرم بیان میشود. وزن دستگاه یکی از موارد مهم برای کاربر اسکرابر است. طراحی دستگاه نیز حائز اهمیت است ، باید دقت کرد که دستگاه طوری طراحی شده باشد که وزن آن قابل مدیریت باشد. اگر دستگاهی خیلی سبک باشد ممکن است به راحتی واژگون شود.

منبع تغذیه

اسکرابرهایی که با برق کار میکنند را می توان در هر زمان و به هر مدتی از آنها استفاده کرد. اما ایراد آنها این است که در محوطه های بزرگ کابل برق ممکن است مزاحم فرآیند نظافت شود، سرعت آنرا کم کند و احتمال خطر را بالا ببرد. اسکرابر باطری دار با سرعت بسیار بیشتری محیط را نظافت میکنند اما مدت زمان نظافت وابسته و محدود به ظرفیت باطری است. کف شوی باطری دار باید قبل از استفاده شارژ شود و بطور بالقوه به نگهداری و مراقبت بیشتری نیاز دارد تا طول عمر باطری به حداکثر برسد.

میزان صدا

صدایی که دستگاه کفشوی صنعتی در حین نظافت ایجاد میکند، در محیط های حساس به صدا دارای اهمیت است. این مسئله زمانی مهم است که قرار باشد دستگاه در یک مکان عمومی یا دارای حساسیت به صدا استفاده شود.

خرید دستگاه اسکرابر

خرید اسکرابر مناسب تصمیمی مهم در هر برنامه نظافتی در بخشهای صنعتی و تجاری است. جنس کفپوش و وسعت محیط، نیروی محرکه، و همچنین نوع آلودگی هایی که قرار است حذف شوند، بر انتخاب نوع دستگاه موثر است. برای استفاده معمول روزانه، خرید یک دستگاه به جای اجاره آن معقول است.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش