افزایش طول عمر واترجت صنعتی با تعمیر و نگهداری پیشگیرانه

دستگاه واترجت صنعتی

دستگاه واترجت صنعتی به عنوان یک ابزار پر قدرت برای حذف جرم ها و آلودگی های عمیق و بر جای گذاشتن سطحی تمیز، در محیط ها و شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در هر زمان و مکانی که شوینده های فشار قوی به کار می روند، نگهداری از آن ها اهمیت بسیار زیادی داشته و رعایت چند نکته نقش مهمی در حفظ کارایی دستگاه و افزایش طول عمر آن ایفا می نماید. به همین منظور بهتر است قبل و بعد از به کار گیری واتر جت اقداماتی صورت گیرد.

شیوه های بررسی واترجت صنعتی قبل و بعد از استفاده

پیش از شروع کار با شوینده فشار قوی سطح روغن پمپ، وضعیت فیلتر، شیلنگ فشار قوی و هم چنین واشرها (اورینگ) به منظور یافتن هر گونه نشتی، بریدگی و فرو رفتگی، بازبینی می گردد. برای اطمینان از این که زبانه تفنگی و نازل نیز به درستی کار می کنند، چک کردن گان دستگاه ضروری خواهد بود. در پایان عملیات شستشو، اگر ماده شوینده به همراه واترجت به کار رفته باشد، بهتر است به میزان حدود دو دقیقه دستگاه با آب خالی کار کند تا باقی مانده مواد شوینده از بین رود. واتر جت باید خاموش و موتور آن خنک شود، زبانه تفنگی فشرده گردد تا زمانی که جریان آب توقف پیدا کند و سپس دستگاه از منبع تغذیه جدا شود.

 

 

تعمیر و نگهداری پمپ واتر جت صنعتی

مراقبت از پمپ دستگاه های شوینده فشار قوی امری نسبتاً آسان می باشد؛ تعویض به موقع روغن و دور نگه داشتن آلاینده ها از پمپ، مهم ترین اقداماتی هستند که برای محافظت از پمپ دستگاه انجام می پذیرد. با توجه به نوع دستگاه و دستورالعمل های کارخانه سازنده، روغن پمپ در فواصل مشخص و تعریف شده تعویض می گردد. علاوه بر مراقبت از پمپ، بررسی دیگر اجزا و قطعات دستگاه واترجت صنعتی بر بهبود کارایی و طول عمر آن تأثیر مستقیم می گذارد.

 

 

 

فیلتر

فیلتر به عنوان یکی از اصلی ترین بخش های دستگاه شوینده فشار قوی از ورود آلودگی ها به پمپ جلوگیری نموده و ذرات جامد آلاینده را در خود نگه می دارد. فیلتر قابل شستشو بوده و در صورتی که کثیف شده باشد می توان آن را شستشو داد و یا جایگزین نمود. فیلتر آلوده سبب آسیب دیدن و گرفتگی پمپ واتر جت می شود.

گان و نازل

به منظور تست گان دستگاه واترجت صنعتی باید چند بار زبانه آن را فشرد و ببینیم که آیا به حالت عادی خود باز می گردد یا خیر. اگر ماشه به حالت اولیه خود باز نگردد و یا به اندازه کافی استحکام نداشته باشد، زمان تعویض آن فرا رسیده است. جریان آب پر فشار تولید شده از نازل دستگاه خارج می شود و نباید هیچ گونه گرفتگی در آن وجود داشته باشد. بی توجهی به نظافت نازل پس از استفاده سبب انباشتگی آلاینده ها در نازل شده و برای همیشه به آن صدمه وارد می کند.

شیلنگ، اتصالات و بست ها

محل اتصال شیلنگ فشار قوی به دستگاه و هم چنین منبع آب باید به دقت بررسی شده و از نحوه صحیح قرار گیری اتصالات، بست ها و واشرها اطمینان حاصل نمود. در غیر این صورت امکان بروز نشتی و ورود هوا به دستگاه وجود خواهد داشت که آسیب دیدن پمپ و افت کارایی دستگاه را به همراه خواهد داشت.

اهمیت تعمیر و نگهداری با هدف پیشگیری

انجام فرآیندهای پیشگیرانه قبل و بعد از استفاده از دستگاه واتر جت یا کارواش صنعتی ممکن است خسته کننده به نظر رسد، حال آن که با چند اقدام ساده اما کارآمد، دستگاه در بهترین و بهینه ترین حالت عملکرد خود قرار می گیرد و با کاهش میزان آسیب ها طول عمر دستگاه به نحو قابل توجهی افزایش پیدا می کند. بدون تردید پیشگیری از استهلاک و آسیب واترجت صنعتی به مراتب آسان تر و کم هزینه تر از تعمیر دستگاه می باشد و هنگام بهره مندی از شوینده های فشار قوی چه در محیط های صنعتی با شرایط دشوار کاری و چه در محیط های تجاری یا خانگی، توجه به موارد ذکر شده صرف نظر از نوع دستگاه، بر کارایی آن تأثیر مستقیم و مثبت می گذارد.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش