نحوه نگهداری و استفاده صحیح از دستگاه واترجت

دستگاه واترجت صنعتی

شستشوی سطوح با استفاده از آب و یا محلول آب و ماده شوینده، به منظور رفع آلودگی ها و ایجاد محیطی تمیز و بهداشتی صورت می پذیرد. این امر بطور معمول بوسیله ابزار و تجهیزاتی چون دستمال و سطل آب و یا شلنگ انجام می شود. اما امروزه تجهیزاتی با نام واتر جت صنعتی تولید و عرضه می شوند که علاوه بر افزایش سرعت شستشو ، در بهبود کیفیت عملیات نیز موثرند. واترجت ها آب را با فشاری بالاتر از فشار شلنگ های آب معمولی به سطح زمین یا تجهیزات می پاشند. در این مقاله به بررسی عملکرد واتر جت و نکاتی که منجر به استفاده صحیح و افزایش طول عمر این شوینده فشار قوی می شود، می پردازیم.

 

نحوه عملکرد واترجت

عملکرد واترجت صنعتیدستگاه واترجت، برای جدا نمودن آلودگی ها از سطوح مختلف، از آب پر فشار استفاده می نماید. منبع ورودی آب یکی از الزامات بکارگیری این دستگاه است. آب ورودی از منبع به سمت پمپ واترجت می رود تا با فشار بالا از آن خارج شود. شلنگ فشار قوی ، لنس و نازل به همراه تفنگی از بخش های دیگر واتر جت است. نحوه پاشش آب، به نوع نازل مورد استفاده بستگی دارد. نازل ها می توانند آب را با زاویه صفر درجه (نقطه ای ) و بیشتر از آن و یا بصورت دوار پاشش نمایند.

 

اهمیت استفاده صحیح از واتر جت

واترجت مانند دیگر دستگاه ها و ابزار ها ، می بایست بطور صحیح استفاده شود. یکی از موارد مهم در این زمینه ، توجه به فشار بالای آب خروجی است که می تواند در صورت پاشش به سمت افراد موجب آسیب شود. کار کردن با دستگاه توسط افراد غیر ماهر و یا کودکان و نوجوانان نیز خطراتی را به دنبال خواهد داشت. بعلاوه پاشیدن آب خروجی این شوینده های فشار قوی به سطح وسایل حساس و شکستنی می تواند موجب آسیب به آن ها شود. در کنار این موارد ، توجه به نکاتی نیز می تواند موجب افزایش طول عمر دستگاه گردد که در ادامه مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

 

تخلیه آب داخل پمپ کارواش صنعتی

پمپ کارواش صنعتیکارواش یا واترجت صنعتی به یک پمپ فشار قوی مجهز است. باقی ماندن آب در این بخش از دستگاه می تواند موجب انباشت مواد معدنی و حتی خوردگی پمپ شود. نتیجه این رخداد، از بین رفتن پیستون و پمپ و تحمیل هزینه تعمیر آن ها به مالک دستگاه است. بنابراین کاربر می بایست بعد از هر بار استفاده از واتر جت، آب داخل پمپ را تخلیه نماید. استفاده از محلول های باز کردن پمپ و اتصال آن به دستگاه می تواند سبب خارج شدن مواد شوینده و آب از داخل پمپ شود. افزایش طول عمر پمپ از مزیت های تخلیه آب داخل پمپ به حساب می آید.

 

افزایش طول شلنگ

شلنگ فشار قوی واترجت ها، چند متر طول داشته و کاربر را در شستشو محیط های وسیع با مشکل مواجه می کند. مثلا برای شستشوی حیاط خلوت های دارای پله ، کاربر مجبور است دستگاه را از پله ها بالا ببرد یا آنرا بطور مداوم خاموش و جابجا نماید. راه حل این مشکل، استفاده از شلنگ طویل و افزودن آن به شلنگ اصلی دستگاه می باشد. البته افزایش طول شلنگ کمی از فشار آب می کاهد اما در بیشتر موارد خللی در عملیات ایجاد نمی شود.

 

استفاده از ماده شوینده مناسب

واتر جت صنعتیمواد شوینده در انواع مختلفی تولید می شوند اما تنها مواردی از آن ها قابل استفاده در واترجت ها هستند. مواد پاک کننده چند منظوره، مایعات شستشو جهت انجام امور نظافتی سنگین ، سفید کننده ها و اسید ها می توانند به پمپ آسیب بزنند. در صورتیکه ماده شوینده برای استفاده در واترجت مشکلی نداشته باشد، از مناسب بودن آن برای نیاز خود مطمئن شوید. مثلا ماده شوینده بنده خودرو، مناسب تمیز کردن بتن نیست و استفاده از ماده شوینده مناسب بتن می تواند موجب آسیب به خودرو شود.

 

انتخاب نازل مناسب

نازل ها بر مبنای الگوی پاشش در رنگ های مختلفی طراحی و تولید می شوند. نازل های با زاویه پاشش صفر درجه برای از بین بردن آلودگی های سرسخت مانند علف های موجود در شکاف سنگ ها مناسب اند. البته فشار آن ها می تواند به آجر ها، سطوح چوبی ، خودرو و شیشه آسیب برساند. نازل های با زاویه پاشش بزرگتر از صفر ، سطح پاشش آب را افزایش داده و عملکرد نظافت را برای سطوح وسیع با سرعت بیشتری انجام می دهند. عملیات هایی چون از بین بردن پوسیدگی های رنگ دیوار توسط نازل های با زاویه پاشش کوچک مانند 15 درجه و عملیات هایی چون شستشوی سنگ فرش و سطح خودرو بوسیله نازل های 40 درجه بطور صحیح و ایمن قابل انجام است.

 

نگهداری صحیح دستگاه در فصل زمستان

واتر جتهدف از مهیا ساختن کارواش صنعتی برای دماهای پایین و فصول سرد سال، حفظ بخش های داخلی آن است. برای مراقبت از واترجت های الکتریکی در فصول سرد مانند زمستان ، آنرا در محیط های سرپوشیده گرم نگهداری کنید تا بخش های داخلی در اثر یخ زدگی آسیب نبینند. تخلیه آب و مواد شوینده داخل پمپ بعد از هر مرحله استفاده از دستگاه نیز از یخ زدگی آن ها و یا آسیب به پمپ جلوگیری می نماید.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش