ویژگی های جاروبرقی مخصوص صنایع غذایی

جاروبرقی صنعتی

آلاینده های صنایع غذایی نظیر باکتری های مضر، ذرات حساسیت زا، حشرات و … بهداشت و سلامت محصولات تولیدی را به طور کامل به مخاطره می اندازد. تجهیزات مدرن و پیشرفته نظافتی هم چون دستگاه های جاروبرقی صنعتی و فیلتر ایمنی هپا می تواند راه حل مؤثر و کارآمدی برای مقابله با خطرات تهدید کننده ایمنی و سلامت مواد غذایی باشد که تا حد زیادی آلودگی های ایجاد شده در خطوط تولید را محدود می سازد. استفاده از جاروبرقی صنایع غذایی همراه با فیلتر هپای نصب شده بر روی آن ها از انتشار و گسترش ذرات ریز، گرد و غبار و عوامل بیماری زای خطرناک (پاتوژن) به طرق مختلف، جلوگیری می نماید. در کارخانه های تولید کالاهای خوراکی قوانین و آیین نامه های ویژه ای گردآوری می شود که رعایت آن ها الزامی بوده و اجرای فرآیند نظافت و کنترل آلودگی ها از مهم ترین اصول می باشد.

اهمیت و نقش نظافت در صنایع غذایی

جاروبرقی صنایع غذایی

صنایع غذایی تامین کننده مواد خوراکی بوده و از این رو ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با سلامت افراد جامعه دارند. از این رو رعابت اصول بهداشتی در این محیط ها به منظور تامین سلامت افراد و جامعه،‌ امری لازم و ضروری می باشد. بدون شک حضور آلاینده ها در محیط تولید، نگهداری و بسته بندی محصولات به شدت بر روی سلامت آنها اثر گذاشته و در نتیجه سلامت افراد جامعه را تهدید خواهد نمود. از این رو حذف موثر و با کیفیت آلاینده ها امری لازم و ضروری می باشد. علاوه بر این جمع آوری آلاینده ها و ضایعات ایجاد شده در محیط به واسطه فراهم نمودن محیط بهتر برای فعالیت پرسنل، راندمان کاری را افزایش می دهد. همچنین استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی چون دستگاه جاروبرقی صنعتی بر خلاف شیوه های سنتی و دستی،‌ مدت زمان لازم برا ارائه نظافت را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

 

نقش جاروبرقی صنایع غذایی در نظافت

جاروبرقی صنعتی دستگاهی مکانیزه و کاربردی برای جمع آوری و حذف موثر و با کیفیت آلاینده ها می باشد. این دستگاه ها برای جمع آوری و حذف آلاینده های انباشته در محیط، از سامانه مکش بهره می گیرند. جاروبرقی صنعتی به منظور فراهم نمودن خلا در داخل مخزن دستگاه،‌ مجهز به موتور و پمپ می باشد. با توجه به اینکه محیط های صنعتی نیازمند دستگاه های مقاومی می باشند که امکان عملکرد پیوسته داشته باشند، دستگاه های جاروبرقی صنعتی مجهز به موتور های دائم کار توربینی می باشد. استفاده از پمپ ساید چنل در این مدل از دستگاه های مکنده با تقویت خلا ایجاد شده در مخزن دستگاه،‌ قدرت و سرعت مکش دستگاه را افزایش داده و در نتیجه آنها را به دستگاه های مناسب و سازگار با شرایط نظافتی محیط های صنعتی تبدیل می نمایند.

 

ویژگی های دستگاه جاروبرقی صنایع غذایی

جاروبرقی های صنعتی دستگاه های مناسبی جهت نظافت و حذف آلاینده ها می باشند. این دستگاه ها ساختار و بده مقاومی داشته و از این رو قادر به عملرکد پیوسته در شرایط سخت کاری می باشند. با توجه به اهمیت نظافت و حذف موثر و با کیفیت آلاینده ها،‌ در محیط های حساسی چون صنایع غذایی، سیستم فیلتراسیون از اهمیت بالایی بر خوردار می باشد. سیستم فیلتراسیون با به دام انداختن ذرات ریز گرد و غبار و مواد پودری مانع از بازنشر آنها در محیط شده ودر نتیجه استاندارد های لازم این محیط ها را فراهم می نماید. علاوه بر این از جمله ویژگی دستگاه های مکنده صنعتی تخصصی به کار رفته در این صنایع می توان به ضد انفجار بودن آنها اشاره نمود. چرا که برخی مواد موجود در این صنایع همانند آرد و پودر غله اشتعال زا می باشند.

 

کاربرد فیلتر هپا در نظافت صنایع غذایی

دستگاه های جارو برقی صنایع غذایی دارای طراحی تخصصی، قدرتمند، پیشرفته و با دوام هستند که جهت کاربردهای طولانی مدت و عملیات صنعتی سنگین ابزارهایی ایده آل به شمار می آیند. جاروهای صنعتی در مدل ها و رده های گوناگونی طراحی و ساخته شده اند تا برای هر نیازی راه حلی وجود داشته باشد. در صورت ریز و پودری بودن آلاینده ها استفاده از فیلتر ثانویه (هپا) ضرورت پیدا می کند. در حقیقت فیلتر هپا به دلیل برخورداری از ظرافت ساخت قادر است ذراتی به کوچکی 0.3 میکرون را در خود نگه دارد.

 

اهمیت انتخاب فیلتر مناسب

به منظور محافظت از یک واحد تولیدی صنایع غذایی در برابر منابع مختلف آلودگی، باید اندازه ذرات را در نظر گرفت. به طور معمول فیلتر اصلی به کار رفته در دستگاه های جاروبرقی صنعتی از نوع ستاره ای بوده که آن هم خود دارای انواع تخصصی می باشد و با توجه به نوع ماده ای که باید جمع آوری شود، انتخاب می گردد. بهره مندی از فیلتر متناسب با شرایط به همان اندازه حائز اهمیت است که انتخاب جاروبرقی صنایع غذایی مناسب، مهم است.

 

ساختار بدنه مکنده صنعتی

اهمیت بهداشت و نظافت در صنایع غذایی تنها به جمع آوری آلودگی ها محدود نشده و جلوگیری از ایجاد دوباره آلاینده ها را نیز شامل می شود. نصب مخزن استیل ضد زنگ بر روی جارو برقی صنعتی از راه یافتن آلودگی ناشی از زنگ زدگی به محیط جلوگیری به عمل می آورد.

 

 

قدرت جاروبرقی صنایع غذایی

قدرت یک جاروی صنعتی همیشه با توان آن سنجیده نمی شود بلکه با معیارهای مهمی شامل قدرت مکش و سرعت مکش توصیف می گردد. جریان هوا ذرات و آلودگی ها را از طریق شیلنگ مکش به سمت مخزن دستگاه انتقال می دهد. مکنده های صنعتی که سرعت مکش بالاتری دارند، برای برداشتن پودرها و مواد سبک مناسب تر هستند و به منظور جمع آوری مواد سنگین تر و چگال تر هم چون آب، روغن، دانه های خوراکی و … جاروبرقی صنعتی با قدرت مکش بالاتر کارآمد خواهد بود.

 

جارو برقی صنعتی دائم کار

دستگاه های مکنده صنعتی و نیمه صنعتی متناسب با نوع عملیات جهت کاربردهای مختلف در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. جاروهای صنعتی مجهز به موتور توربینی از قابلیت کارکرد پیوسته و طولانی مدت برخوردار می باشند و از همین رو در شرایطی که نظافت به طور مستمر انجام می پذیرد، جارو برقی صنعتی دائم کار بهترین گزینه خواهد بود. این جاروها در مدل های تک فاز و سه فاز ارائه گردیده اند تا در محیط مورد نظر با هر نوع دسترسی به منبع برق، امکان به کار گیری این تجهیزات فراهم گردد. در صورتی که مدت استفاده از جاروبرقی کمتر از یک ساعت باشد، رده های نیمه صنعتی هم دارای کارایی ویژه هستند.

دسته‌بندی مطالب
پربازدیدترین مطالب
درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش