راهنمای جامع خرید اسکرابر صنعتی (زمین شوی برقی)

راهنمای جامع خرید اسکرابر

در مجموعه‌های تجاری، اداری و صنعتی، نظافت همیشه به عنوان یکی از مهم‌ترین و البته دشوارترین فعالیت‌ها بشمار می‌رود که همیشه با چالش‌ها و پیچیدگی‌هایی همراه است. اهمیت نظافت و حفظ و نگهداری آن زمانی پر رنگ‌تر می‌شود که مکان‌هایی مانند پارکینگ‌ها، پاساژها، رستوران‌ها و…. که در روزمره ما وجود دارند، بیش از پیش و مورد توجه قرار می‌گیرند. آلودگی‌های مختلف در این مکان‌‌ها به فروانی وجود دارد و زدودن همه این آلودگی‌ها با شیوه‌ها و روش‌های سنتی نظافت دشوار و تقریباً غیر ممکن خواهد بود. از این جهت لازم است به سراغ راهکارهای نوین نظافتی برویم تا مسئله نظافت و چالش‌های آن بطور قابل توجهی حل شوند.

دستگاه‌ها و تجهیزات نظافت صنعتی

با گسترش مراکز تجاری، صنعتی، تفریحی و… روش‌های سنتی برای نظافت آلودگی‌های مختلف از جمله رسوبات، چربی، جرم و انواع آلاینده‌های سخت و عمیق به راحتی قابل انجام نبوده و دیگر پاسخگوی نیازهای مجموعه‌ها نیست. از این جهت تجهیزات و دستگاه‌های مکانیزه ویژه‌ای برای نظافت مکان‌های بزرگ و عمومی پدید آمدند که سرعت و کارایی بیشتری داشته و البته باعث کاهش هزینه‌های نظافتی مجموعه‌ها شده است.

یکی از این دستگاه‌ها که به عنوان کاربردی‌ترین دستگاه نظافت صنعتی بشمار می‌رود، اسکرابر یا همان زمین شوی برقی است.

اسکرابر چیست؟

اسکرابر که به عنوان زمین شوی برقی یا کف‌شوی برقی نیز شناخته می‌شود یک دستگاه مکانیزه نظافتی است که قادر است انواع سطوح مختلف را شستشو کرده و همزمان آن سطح را خشک کند. دستگاه اسکرابر بسته به مدل می‌تواند در هر ساعت بین ۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ متر مربع را نظافت کند و از این جهت انتخاب بسیار مناسب و کارآمد برای استفاده در مکان‌های تجاری و محیط‌های صنعتی است. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این دستگاه شما را با نحوه کارکرد و اجزای مختلف تشکیل دهنده آن آشنا می‌کنیم.

 • برس دستگاه: عملیات برس زنی و تمیز کردن سطح توسط برسی که در جلوی دستگاه قرارگرفته انجام می‌شود که نوع برس می‌تواند بر اساس جنس سطح انتخاب شود.
 • مخزن آب تمیز: در این مخزن آب به همراه مواد شوینده ریخته می‌شود.
 • مخزن آب کثیف: در این مخزن آب کثیف و پساب حاصل از شستشوی سطح جمع‌آوری می‌شود.
 • تی خشک کننده: وظیفه جمع‌آوری پساب و خشک کردن سطح را بر عهده دارد.
 • سیستم مکش: موتور مکنده قرارگرفته در این قسمت پساب کثیف و باقی مانده روی سطح را جمع‌آوری می‌کند.
 • لوله تخلیه: جهت تخلیه آب کثیف از مخزن به وسیله این لوله که در پشت دستگاه قرار گرفته، انجام می‌شود.
 • کنترل کننده دستگاه: کنترل و تنظیم سرعت چرخش برس، سیستم مکش و سرعت دستگاه را بر عهده دارد.

مدل‌های مختلف اسکرابر

دستگاه اسکرابر بر اساس نحوه هدایت و منبع تغذیه به مدل‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

اسکرابر دستی

کف‌شوی برقی، زمین‌شوی برقی یا همان اسکرابر دستی همانطور که از نامش پیداست، اپراتور پشت دستگاه کف‌شوی ایستاده و همزمان با حرکت خود، دستگاه را به سمت جلو هدایت می‌کند. این مدل اسکرابرها به دلیل سهولت در استفاده یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های نظافت صنعتی بشمار می‌رود که می‌تواند به نحو موثر انواع سطوح را شستشو دهد و لکه‌ها و آلودگی‌ها را حذف کند.

اسکرابرهای دستی در ۲ مدل برقی (کابلی) و باتری‌دار (شارژی) تولید می‌شوند. در مدل‌های کابلی با اتصال مستقیم به برق شهری می‌توانید به صورت پیوسته در هر مکانی از دستگاه استفاده کنید و در مدل‌های باتری‌دار بدون نگرانی از بابت پریز برق در محل نظافت می‌توانید از دستگاه کف‌شوی استفاده کنید. لازم به ذکر است که اسکرابرهای دستی عموماً ابعاد کوچک‌تری نسبت به مدل‌های خودرویی دارند و به همین علت از هدایت‌پذیری، عملکرد و مانورپذیری بهتری برخوردار هستند. انتخاب با شماست، در مکان‌هایی که پریز برق وجود دارد و دسترسی به آن مناسب است، انتخاب اسکرابر کابلی برای شما مناسب است. اما اگر دسترسی شما پریز برق مناسب نیست و یا از دستگاه در محل‌های پرتردد استفاده می‌کنید، می‌بایست از مدل شارژی استفاده کنید.

اسکرابر خودرویی

اسکرابرهای سرنشین‌دار یا خودرویی ابعاد بزرگ‌تری نسبت به مدل‌های دستی دارند و همانند یک خودرو، اپراتور سوار دستگاه می‌شود و آن را هدایت می‌کند. اسکرابر خودرویی برای نظافت و شستشوی محیط‌های وسیع و با قدرت مانور بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. زمین‌شوی‌های خودرویی در ابعاد و اندازه‌های گوناگون ساخته شده‌اند و هرچه ابعاد آن‌ها بزرگ‌تر باشد درواقع پهنای شستشوی بیشتری را شامل می‌شوند.

اسکرابرهای خودرویی عموماً به صورت باتری‌دار (شارژی) ارائه می‌شوند، اما مدل‌های خاص از این دستگاه‌ها وجود دارد که دیزلی و یا گازسوز هستند که تنها برای محیط‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرند. تقریباً عملکرد و روش کار همه اسکرابرها یکسان است. بطوری که با پاشیده شدن آب بر روی برس یا پدها، عمل برس زنی شروع می‌شود و با از بین بردن آلودگی و جرم‌های موجود بر روی سطوح، محیط را به نحو احسن و بالاترین کیفیت شستشو می‌دهد. سپس با استفاده از تی خشک‌کن، آب‌های اضافی را جمع کرده و با سیستم مکش خود پساب و آلودگی‌های باقی مانده را از روی زمین به مخزن آب کثیف انتقال می‌دهد.
اسکرابر خودرویی

فاکتورهای مهم برای خرید زمین شوی

قبل از خرید زمین شوی بهتر است به چند فاکتور مهم دقت کنید تا خرید بهتر و متناسب با نیاز خود داشته باشید:

کابلی یا شارژی

نیروی کار کف شوها از دو طریق کابل مستقیم برق یا باتری تامین می‌شود. نمونه‌های سیمی به طور مستقیم به پریز برق وصل می‌شوند بنابراین برای استفاده از آن‌ها نیاز به شارژ باتری وجود ندارد و دستگاه همیشه کار می‌کند. اما باید توجه داشت که وجود سیم متصل به دستگاه، آزادی حرکت را محدود کرده و ممکن است برای فضاهای بزرگ از قدرت مانور دستگاه بکاهد.

ظرفیت مخزن

هرچه ظرفیت مخزن آب یک زمین شوی بیشتر باشد، مساحت بیشتری را می‌شود با آن تمیز کرد. البته دقت داشته باشید که وزن بیشتر به خصوص در زمین‌شوی‌ها دستی، وزن دستگاه را هم بیشتر کرده و به انرژی بیشتری برای کار نیاز دارد.

اندازه دستگاه

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که باید قبل از خریدن زمین شوی به آن دقت کنید، وزن دستگاه است. وزن بالا شاید برای نمونه‌های خودرویی، تفاوت چندانی ایجاد نکند اما در نمونه‌های دستی باید به میزان توان کاربر در حمل و هدایت دستگاه توجه کرد. زیرا هرچه وزن زمین شوی بیشتر باشد فشار بیشتری به فرد هدایت‌کننده وارد می‌شود و انرژی بیشتری هم برای هدایت لازم دارد.

پهنای نظافت

اگر شما قصد دارید از اسکرابر برای نظافت محیط‌های بزرگ استفاده کنید، بهتر است مدل‌های سرنشین‌دار ار خریداری کنید که قدرت مانور بیشتری دارند. همچنین این مدل‌ها به نیروی هدایت کاربر احتیاجی ندارند و می‌توان تنها با راندن آن به امر نظافت پرداخت، بنابراین خستگی و زحمت زیادی را به بار نمی‌آورند. در ضمن مخزن و برس نمونهای خودرویی بزرگتر است، به همین دلیل برای نظافت فضاهای وسیع کاربردی‌تر می‌باشند.

اما اگر فضای نظافت شما محدود و کوچک است، باید خرید نمونه‌های دستی را در برنامه خود قرار بدهید. این مدل‌ها به علت اندازه کوچکی که دارند برای حذف آلودگی از فضاهای کوچک مانند راه‌پله، گوشه‌های دیوار، کافه، کلاس درس و … عملکرد بهتری دارند.

جنس کفپوش

هرچه جنس کف‌پوش سخت‌تر باشد، نیاز به برس‌های سخت‌تر دارد تا به طور کامل آلودگی را از سطح زمین پاک کند. بنابراین هنگام خرید زمین شوی به این نکته توجه کنید که آیا به همراه دستگاه، برس‌های سخت نیز وجود دارد یا خیر. اما در مورد کف‌پوش‌هایی مانند چوب و سرامیک این‌گونه نیست و باید از برس‌های نرم استفاده کرد.

فضای نظافت

برای فضاهای کوچکی مانند کلاس، رستوران، مغازه، محل کار و غیره، بهترین انتخاب مدل‌های دستی هستند اما برای فضاهای بزرگ مانند کارخانه، کارگاه، بیمارستان و پاساژ بهتر است از کف شوهای خودرویی استفاده کنید.

کدام مدل اسکرابر برای من مناسب‌تر است؟

انتخاب اسکرابر مناسب برای نظافت مکان شما به عوامل مختلفی بستگی دارند. اگر فاکتور قیمت را در نظر نگیریم سه مورد مهم وجود دارد که قبل از خرید دستگاه اسکرابر باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

۱) مساحت فضای مورد نیاز برای نظافت

شاید مهم‌ترین عامل در انتخاب نوع و مدل اسکرابر بعد از فاکتور قیمت، مساحت فضای مورد نیاز برای نظافت باشد. همه چیز به مساحت فضای نظافت شما مربوط می‌شود.

 • اگر فضای نظافت شما کمتر از ۲۰۰۰ متر مربع است می‌توانید از مدل‌های دستی (کابلی یا شارژی) استفاده کنید.
 • اگر فضای نظافت شما بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ متر مربع است، بهتر است از مدل‌های اسکرابر دستی باطری‌دار یا همان شارژی استفاده کنید که در این صورت انتخاب شما می‌تواند از مدل‌های ترکشن‌دار باشد.
 • اگر فضای نظافت شما بیش از ۴۰۰۰ متر مربع است، بهترین انتخاب برای شما زمین‌شوی‌های برقی خودرویی است که بسته به نیازتان باید بین مدل‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر آن انتخاب کنید.

۲) میزان تردد و موانع موجود در مسیر نظافت

عامل بعدی میزان تردد و موانع موجود در مسیر است.

 • در صورتی که فضای نظافت شما کوچک باشد و تردد در آن زیاد نباشد بهترین انتخاب برای شما مدل‌های اسکرابر دستی و از نوع کابلی است.
 • در صورتی که فضای شما دارای تردد بالا است، می‌بایست از مدل‌های شارژی استفاده کنید چرا که مدل‌های کابلی باعث کاهش مانور شما می‌شوند و می‌توانند برای سایرین در رفت و آمدشان اختلال ایجاد کند.
 • در صورتی که فضای شما بیش‌تر یا کمتر از ۴۰۰۰ متر مربع باشد اما موانع زیاد یا راهروهای مختلف و باریک در فضای شما وجود داشته باشد، داشتن یک اسکرابر دستی لازم است.
 • در صورتی که فضای شما بیش از ۴۰۰۰ متر مربع باشد و موانع خاصی در سر راه خود نداشته باشید قطعاً انتخاب درست شما باید یک اسکرابر خودرویی باشد.

۳) برند دستگاه و خدمات پس از فروش

عامل سوم که در بسیاری از موارد نادیده گرفته می‌شود برند دستگاه، کشور سازنده و خدمات پس از فروش آن است. حتماً در خرید اسکرابر به برند دستگاه توجه کنید و قبل از آن به سایت رسمی برند مراجعه کنید. همچنین به خدمات پس از فروش شرکت ارائه دهنده آن دقت کنید تا در صورت نیاز به سرویس و بروز مشکل یا تامین قطعات مصرفی و فنی آن در آینده دچار مشکل نشوید.
خرید اسکرابر RCM ایتالیا از فرنام صنعت

زمین‌شوی برقی یکی از بهترین و کاربردی‌ترین وسایل نظافت صنعتی است زیرا با داشتن این دستگاه هم امکان شستشو و نظافت سطوح مختلف وجود دارد و هم می‌توان به خشک کردن آن پرداخت. زمین شوها دارای مخازن بزرگ برای قرار دادن آب تمیز و مواد شوینده هستند، به همین دلیل عملکرد بهتری در نظافت و ضدعفونی کردن سطوح به خصوص سطوح آلوده مانند بیمارستان و محیط‌های پر رفت و آمد هستند.

شما می‌توانید انواع تجهیزات نظافتی از جمله اسکرابر برقی متناسب با نیاز خود را در کمترین زمان ممکن و با بهترین قیمت از وبسایت فرنام صنعت خریداری کنید. البته قبل از خرید، بهتر است ابتدا در مورد نیازها و توانایی‌های موردنظرتان بررسی کنید که در این مورد نیز کارشناسان ما آماده ارائه راهنمایی های لازم به شما عزیزان می‌باشند.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش