کاربرد بی نظیر دستگاه واترجت صنعتی برای تمیزی و شستشوی بدنه هواپیما

هواپیما همواره به نحو شدیدی در معرض آلودگی قرار دارد و گرد و خاک و سایر کثیفی هایی که روی بدنه آن می نشیند، به وسیله باد و باران با سطح، سایش پیدا می کنند. هم چنین سیستم هیدرولیک هواپیما اغلب دارای نشتی است که بر شدت آلودگی آن می افزاید. در زمان فرود هواپیما، خلبان نیروی موتورها را برای کم کردن سرعت تغییر می دهد و به دنبال آن دود کثیف حاوی ذرات سرطان زا به سمت دو بال هواپیما و دم آن دمیده می شود؛ بنابراین عوامل مختلفی بر آلودگی بدنه هواپیما تأثیر می گذارند و بر لزوم نظافت و شستشوی هر چه بهتر و سریع تر آن می افزایند. به همین منظور شستن هواپیما با دستگاه واترجت پیشنهاد می گردد.

شستشوی هواپیما با واترجت صنعتی

شوینده فشار قوی جهت شستشوی بدنه هواپیما کاربرد دارد و به طور مؤثر نیازهای مربوط به شستن هواپیما را برآورده می سازد. بدون تردید شستشوی هواپیما فرآیندی زمان بر بوده که با بزرگ تر شدن ابعاد آن، این زمان نیز بیشتر خواهد شد. این در حالی است که با بهره گیری از دستگاه واترجت صنعتی زمان لازم برای شستشوی بدنه هواپیما به حداقل کاهش می یابد و در کوتاه ترین زمان، نظافت مطلوب و مورد نظر به دست خواهد آمد.

اهمیت و ضرورت شستشوی هواپیما

هر چند که نظافت هواپیما از جنبه های زیبایی شناختی آن اهمیت دارد، اما علت شستن هواپیما نکته ای مهم تر از زیبایی می باشد و آن ایمنی است. آلودگی های بدنه هواپیما سبب بالا رفتن اصطکاک آن با هوا شده که در نتیجه آن کارایی موتور و بازدهی سوخت کاهش می یابد. خاک می تواند سطح اتصالات و دیگر بخش های هواپیما را در بر گیرد که سرعت پرواز و سایر مسائل فنی را تحت تأثیر قرار دهد.

شستشوی دم هواپیما با واترجت

بخش انتهایی یا همان دم هواپیما یکی از آلوده ترین قسمت های هواپیما به شمار می آید و بهتر است نقطه شروع برای نظافت و شستشوی هواپیما باشد. با استفاده از تجهیزات مناسب مانند بالابر می توان به بخش هایی که در ارتفاع بالاتر قرار دارند، دست یافت و دستگاه واتر جت را برای شستشوی این نواحی به کار برد. (استفاده از نردبان به هیچ عنوان توصیه نمی شود).

شستشوی چرخ های هواپیما

دستگاه واتر جت صنعتی برای شستشوی چرخ های هواپیما نیز به کار می رود. به این طریق نیروی حاصل از آب آلاینده های چسبناک، گریس، کربن و … را از لاستیک ها حذف می کند. در این روش از هیچ گونه برس یا ابزار مکانیکی دیگری که سرویس و نگهداری دوره ای لازم دارد و به زودی عمر مفید آن به پایان می رسد و می تواند به چرخ ها آسیب برساند، استفاده نمی شود.

علت شستن هواپیما چیست؟

همانطور که اشاره کردیم شستشوی هواپیما دلایل زیادی می تواند داشته باشد. از دلایل اولیه آن می توان به سطح ایمنی هواپیما و عملکرد آن اشاره کرد. هر چقدر سطح هواپیما تمیزتر باشد، سطح اصطحکاک هواپیما با هوا کمتر خواهد بود که در نتیجه آن عملکرد موتور هواپیما افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین مصرف سوخت نیز کاهش پیدا می کند. از دیگر موارد علت شستن هواپیما توجه به سلامت هواپیما می باشد. کثیفی و آلودگی هواپیما می تواند با ورود به بخش های مختلف هواپیما، سلامت فنی هواپیما را در خطر بیندازد. آلودگی بدنه هواپیما می تواند در سرعت هواپیما نیز تاثیرگذار باشد. از عواملی که در مقایسه با مواردی که ذکر شد شاید از اهمیت کمتری برخوردار باشد زیبایی بصری هواپیما می باشد. نظافت هواپیما زیبایی بی نظیری به هواپیما می بخشد. شستن هواپیما با دستگاه واترجت می تواند تمامی این مزیت ها را به ارمغان بیاورد.

مزایای شوینده فشار قوی برای شستن هواپیما

از آن جایی که بدنه بیشتر هواپیماها از آلومینیوم که یک فلز سبک اما قوی است، ساخته شده اند؛ شستن هواپیما با دستگاه واترجت خیلی ایمن تر است. علت شستن هواپیما با واترجت و نه با مواد شوینده این است که برخی از مواد شیمیایی اثرات نامطلوب بر روی فلز به جا می گذارند. بنابراین دستگاه های جت واتر علاوه بر این که سرعت، سهولت و کیفیت شستشو را افزایش می دهند، به دلیل کاهش مصرف مواد شوینده آسیبی به بدنه هواپیما وارد نمی کنند.

نکاتی درباره شستشوی هواپیما با جت واش

در هنگام شستشوی هواپیما که در آشیانه صورت می گیرد، باید به نکاتی توجه نمود: تمیز کردن اطراف موتور همواره به صورت یک چالش می باشد زیرا بیشترین آلودگی را به خود جذب می کند. دود خارج شده از اگزوز هواپیما لکه های بزرگ سیاهی روی بدنه بر جای می گذارد و این باعث می شود برای نظافت این نقاط تلاش بیشتری گردد.

کاربرد کارواش آب گرم در شستشوی بدنه هواپیما

وقتی هواپیما با مواد روغنی، گریس، باران های اسیدی و … آلوده می شود، باید برای تمیزی آن ابزاری کارآمدتر و سازگارتر مورد استفاده قرار گیرد. در این شرایط، شستن هواپیما با دستگاه واترجت آب گرم به عنوان راه کاری مؤثر مطرح می گردد. این دستگاه با پاشش جریان آب پر فشار با حرارت بالا تمامی آلاینده های چرب و روغنی بدنه هواپیما را از میان بر می دارد.

لینک های مفید :

واترجت : فهرستی از محصولات

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش