تاثیر استفاده از تجهیزات مکانیزه در نظافت اصولی ماشین

نظافت ماشین با دستگاه کارواش صنعتی

خودرو های سواری امروزه از پر کاربرد ترین و متداول ترین وسایل نقلیه هستند. این وسایل نقلیه در بسیاری از مواقع در خارج از پارکینگ و در معرض باران، برف و آلودگی های محیطی قرار دارند. به همین دلیل است که نظافت ماشین ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین داخل خودرو به مرور دچار آلودگی شده و بخش های مختلف آن به نظافت و شستشو نیاز دارد. در صورتی که بخواهید به صورت اصولی ماشین خود را بشویید. بهتر است با بخش هایی از ماشین که نیاز به نظافت دارند و تجهیزات کاربردی در نظافت ماشین، به طور کامل آشنا شوید. به همین منظور در ادامه قصد داریم با تجهیزات مورد نیاز جهت شستشو و نظافت خودرو ، را معرفی کنیم.

بخش های مختلف نظافت ماشین

ماشین ها از جمله وسایل نقلیه ای هستند که نیاز به نظافت داخلی و بیرونی دارند. شستشوی سطح بیرونی خودرو برای حفظ زیبایی و افزایش عمر بدنه و نظافت داخل خودرو برای حفظ تمیزی و زیبایی و ایجاد هوای بهتر انجام می شود. نظافت داخل ماشین شامل جمع آوری زباله های ریز و درشت، شستن کفی ها، تمیز کردن صندلی ها و واکس زدن بخش های داخلی خودرو می شود. نظافت بیرون ماشین نیز شامل شستشوی بدنه و شیشه ها و جرم زدایی رینگ ها می شود. برای انجام بسیاری از این امور استفاده از تجهیزات نظافتی مکانیزه مانند دستگاه کارواش ، جاروبرقی و اسپری مکش بهترین نتیجه را به همراه دارد. در ادامه مقاله نظافت اصولی ماشین با این تجهیزات با جزئیات تشریح می شود.

شستن صندلی ماشین با دستگاه مبل شوی
شستن صندلی ماشین با دستگاه مبل شوی

نظافت داخل ماشین

برای اینکه بتوانید با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتر نظافت خودرو را انجام دهید، بهتر است با تجهیزات نظافت مکانیزه مورد استفاده در نظافت فضاهای داخلی و بیرون ماشین بیشتر آشنا شوید. به طور مثال برای نظافت فضای داخلی ماشین، می توانید از جاروبرقی و اسپری مکش (مبل شوی) استفاده نمایید. جارو کشیدن با دستگاه جاروبرقی موجب می شود تا تمامی آلودگی های ریز و درشت در تمامی قسمت های ماشین جمع آوری شوند. فضای داخلی ماشین به گونه ای طراحی شده است که، برخی از قسمت های داخلی به راحتی قابل دسترس نیستند، اما خرطومی و نازل های طراحی شده برای جاروبرقی های صنعتی، موجب شده تا دسترسی به این بخش ها کاملا امکان پذیر بوده و به راحتی بتوان آلودگی ها را در این بخش ها جمع آوری نمود. همچنین استفاده از اسپری مکش یا مبل شوی صنعتی برای شستن آلودگی های عمیق صندلی ها بسیار موثر می باشد. با استفاده از این مبل شوی ها می توانید آلودگی هایی مانند لکه های چربی و آلودگی های عمیق را در کمترین زمان از روی سطوح تمیز کنید. از دستگاه کارواش ها نیز معمولا برای شستن و نظافت بیرون ماشین استفاده می شود. اما می توان به منظور شستن کفی ها با واترجت و مواد شوینده نیز استفاده نمود. واترجت ها می توانند با مصرف کمترین میزان آب و مواد شوینده، با بیشترین سرعت و کیفیت کفی های ماشین را شستشو دهند.

نظافت بیرون ماشین

نظافت بیرون ماشین شامل شستشوی بدنه، شیشه ها، رینگ ها و لاستیک های ماشین می شود. برای شستن شیشه و بدنه ماشین می توان از دستگاه کارواش یا واترجت صنعتی استفاده نمود. واترجت ها یک پمپ فشار قوی دارند که به کمک آن می توانند آب را با فشار به سطح پاشش نمایند. نکته قابل توجه فشار آب و دبی واترجت ها است. همچنین استفاده از نازل مناسب به منظور شستن شیشه ها و کنترل فشار آب از جمله مواردی است که در شستن شیشه ها باید مدنظر داشته باشید. در صورتی که فشار آب بسیار بالا باشد، امکان شکستن شیشه ها وجود دارد. به همین دلیل هنگام شستشوی بدنه با دستگاه کارواش این موضوع را مدنظر داشته باشید. به طور کلی از واترجت ها می توان به تنهایی به منظور شستشو و نظافت بیرون ماشین استفاده نمود. زیرا ریزترین و عمیق ترین آلودگی ها را نیز با سرعت بالا از بین می برد. پس از شستشوی بیرون ماشین بهتر است از واکس زنی بدنه به منظور براقیت و زیبایی بیشتر ماشین استفاده نمایید. برای انجام اصولی و ایمن شستشوی ماشین با دستگاه کارواش ، این مقاله را مطالعه کنید.

شستن بدنه خودرو با واترجت صنعتی
شستن بدنه خودرو با واترجت صنعتی

نکات مهم در نظافت و شستشوی خودرو

هنگام نظافت ماشین و شستشوی آن بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید:

– برای شستشوی بهینه و موثر و جلوگیری از ایجاد لکه، تمیز کردن سطح بیرونی خودرو را در سایه و به دور از نور خورشید انجام دهید.

– در صورت استفاده روزانه از خودرو و قرار دادن آن در معرض محیط های آلوده و فضای بیرونی بدون سقف، شستشوی خودرو باید در بازه های زمانی کوتاه تری انجام شود.

– هریک از تجهیزات مکانیزه باید با رعایت اصول ایمنی و با توجه به دستورالعمل ها استفاده شود. (مثلا شستشوی خودرو و با دستگاه کارواش صنعتی با رعایت فاصله و استفاده از نازل مناسب)

– تجهیزات مناسب به منظور شستشو و نظافت فضای داخلی و بیرون خودرو استفاده شوند.

– شستشو و نظافت ماشین در فضایی دور از آلودگی هایی مانند گرد و غبار، آب باران، باد، لانه پرنده ها و … انجام شود.

– شستشوی بدنه با دستگاه کارواش را از بالا به پایین انجام دهید.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش