نظافت کارخانه با تجهیزات مکانیزه

نظافت کارخانه با اسکرابر صنعتی

در کارخانجات فرآیند تولید انواع محصولات و تجهیزات صورت می گیرد. به دلیل نوع فعالیت های انجام شده در آن ها، بیشتر در معرض آلودگی ها قرار دارند که این آلودگی ها می توانند بر روی روند تولید اثر منفی گذاشته و آن را با مشکل رو به رو کنند. همچنین آلودگی کارخانه بر روی سطح سلامت نیروی ها کار تاثیر می گذارد. برای نظافت کارخانه امروزه استفاده از روش های سنتی راهگشا نبوده و با توجه به وسعت این محیط ها توصیه نمی شود. اما بکارگیری تجهیزات نظافتی برای نظافت بخش های مختلف کارخانجات موثر بوده و نتیجه مطلوبی را به همراه دارد. در این مقاله بخش های نظافتی کارخانه و نحوه بکارگیری این تجهیزات تشریح می شود.

 

بخش های نظافتی کارخانه

نظافت کارخانه با توجه به استاندارد های ایمنی و بهداشتی تعیین شده توسط مراجع ذی صلاح دارای اهمیت است. رعایت موارد بهداشتی و نظافت محیط کارخانه در بخش های مختلف به منظور حفظ عملکرد تجهیزات، افزایش بازدهی تولید و ارتقای سلامت کارکنان نیز مورد توجه است. آلودگی ها در بخش های مختلف کارخانه بعلت فرآیند های موجود، جابجایی مواد و تردد ماشین آلات بوجود می آید. این آلودگی ها را در تمام بخش های کارخانه اعم از دیوار ها، سطوح کف، مخازن، لوله ها، شیشه ها و … می توان دید. رعایت الزامات ایمنی و نکات بهداشتی در کارخانه ها سبب الزام رفع آلودگی ها در این مکان ها شده است. با توجه به این که معمولا کارخانه ها از وسعت بالایی برخوردار می باشند و میزان آلودگی در این محیط ها بسیار بالا است، لازم است برای نظافت آن ها از دستگاه های مناسب و مکانیزه استفاده کرد چرا که به کار گیری روش های سنتی برای این مکان ها مناسب نخواهد بود. سطوح کف بخش عمده ای از امور نظافتی را در کارخانجات شامل می شوند. با این حال شستن تجهیزات، ماشین آلات و قطعات صنعتی نیز دارای اهمیت هستند.

 

نظافت کارخانه با جاروبرقی صنعتی
نظافت کارخانه با جاروبرقی صنعتی

شستن سطوح با واترجت

واترجت ها از دستگاه های دیگری می باشند که در حوزه نظافت کارخانه شناخته شده هستند. این دستگاه ها برای شستشوی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. واترجت بعلت استفاده از آب پر فشار بر روی سطوح مختلف کف، دیوار، تجهیزات و قطعات بجز سطوح حساس کاربردی است. واترجت ها، آب را با فشار پایین دریافت کرده و با ایجاد تغییر آن را با فشار بالاتر خارج می کنند و از این طریق آلودگی ها را از بین می برند. این دستگاه ها را در دو نوع واترجت آب گرم و واترجت سرد دسته بندی می کنند که هر یک متناسب با نیاز و نوع آلودگی ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای شستن سطوح چرب و دارای آلودگی عمیق استفاده از واترجت آب گرم کاربردی تر است.

 

شستن سطوح کف با اسکرابر

سطوح کف یکی از مواردی است که در نظافت کارخانه باید به آن توجه کرد چرا که آلودگی در سطوح کف می تواند به سایر قسمت های کارخانه منتقل شود و سبب کاهش بهداشت محیط شود. اسکرابر ها یکی از دستگاه های مفید برای تمیزی سطوح کف کارخانه ها می باشند. اسکرابر ها برای نظافت کارخانه در دو نوع دستی و سرنشین دار در بازار موجود می باشند که هر یک با ویژگی هایی که دارند در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر وسعت کارخانه کم باشد اسکرابر دستی مناسب تر خواهد بود و برای کارخانه هایی که وسعت بالاتری دارند، بکارگیری اسکرابر سرنشین دار آسان تر و موثر تر خواهد بود. در مقاله مزیت های استفاده از دستگاه کفشوی در کارخانه اطلاعات بیشتری از این دستگاه و مزایای آن دریافت کنید.

 

اسکرابر دستی
نظافت کارخانه با اسکرابر دستی

نظافت کارخانه با جاروبرقی

جاروبرقی ها از دیگر دستگاه های نظافتی برای نظافت کارخانه به شمار می آیند که مطابق با دستورالعمل نظافت کارخانه طراحی شده اند و کارایی بی نظیری در این رابطه دارند. با توجه به محصولات تولید شده در کارخانجات مختلف نوع آلودگی ها می توان متفاوت باشد. معمولا جاروبرقی های صنعتی به گونه ای طراحی شده اند که می توانند تمام این آلودگی ها را جمع آوری کنند. نکته مهم در انتخاب جاروبرقی برای نظافت کارخانه توجه به سیستم فیلتراسیون و حجم مخزن جاروبرقی می باشد. با توجه به نوع و سختی آلودگی های موجود در کارخانه ها می توان از انواع مخازن استفاده کرد. جمع آوری آلودگی توسط این دستگاه از انتقال مواد به بخش های دیگر جلوگیری می کند و از این طریق می توان به محیطی بهداشتی دست یافت. سیستم فیلتراسیون جاروبرقی صنعتی نیز باید با نوع ذرات آلوده و سطح استاندارد بهداشتی محیط متناسب باشد.

 

مزایای استفاده از تجهیزات نظافتی مکانیزه در کارخانه

مسلما استفاده از تجهیزات مکانیزه برای نظافت محیط های صنعتی مزایای بی شماری دارد که سبب جایگزینی آن ها با روش های سنتی شده است. اولین و مهم ترین موردی که در رابطه با مزیت نظافت کارخانه می توان به آن اشاره کرد به حداکثر رساندن بهداشت خطوط تولید می باشد. این موضوع می تواند سبب افزایش بازدهی و در نهایت افزایش فروش محصولات شود. نظافت کارخانه با تجهیزات مکانیزه می تواند به از بین رفتن همه میکروب های موجود در این محیط کمک کند. از بین رفتن آلودگی ها در محیط کارخانه می تواند از خرابی تجهیزات جلوگیری کند و از این طریق می توان طول عمر تجهیزات را افزایش داد. ایمنی محیط کار یکی دیگر از مزایای استفاده از دستگاه های مکانیزه برای نظافت کارخانه می باشد. تمام این موارد در نهایت منجر به بالا بردن کیفیت محصولات تولیدی می شود.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش