حذف ایمن آلاینده‌های خطرناک آلومینیومی با جاروبرقی صنعتی

تراشه ها و پلیسه

آلومینیوم یکی از فلزات پرکاربردی است به طور گسترده در صنایع مختلف از جمله بسته بندی برای صنایع غذایی، صنایع هوا و فضا و صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به انعطاف پذیری و مقاومت بالای این ماده، کاربردهای بی شماری از آن به عمل می آید. از آلومینیوم آلیاژهای مختلفی ساخته می شود که به روش های مختلف می توان ویژگی های این فلز را مطابق با نوع نیاز تغییر داد. فلز آلومینیوم سبک بوده و خاصیت مغناطیسی و جرقه زنی پایینی دارد و در نتیجه در صنایع گوناگون کاربردهای بسیاری زیادی دارد. اما باید بدانیم وضعیت به طور کلی تغییر خواهد کرد هنگامی که با ضایعات و گرد و غبار آلومینیومی به عنوان مواد آلاینده مواجه می شویم، موادی که خاصیت انفجاری دارند. یکی از راهکارهای مقابله با آلودگی ناشی از آلومینیوم جاروبرقی صنعتی می باشد.

گرد و غبار اشتعال زای آلومینیوم

بلوک های عظیم یا میله های عظیم که سطح مقطع بالا دارند، با لایه نازکی از اکسید پوشانده شده اند که مانع از انتشار اکسیژن شده و در نتیجه مانع از بروز واکنش های شیمیایی و تولید آلاینده های خطرناک می شود. این در حالی است که ذرات گرد و غبار آلومینیوم به دلیل داشتن سطح مقطع پایین تمایل بیشتری به گرم شدن و در نهایت سوختن دارند. افرادی که در صنایع مهندسی، تولید، مواد غذایی، داروسازی، صنعت ساخت و ساز و … مشغول به کار هستند، در هنگام مقابله با ضایعات آلومینیوم چالش هایی پیش رو دارند.

 

 

 

جنبه های خطرناک گرد و غبار آلومینیومی

مشکلاتی که وجود آلومینیوم در محیط کار به وجود می آورد:

1- گرد و غبار آلومینیوم به راحتی در دمای اتاق با اکسیژن هوا واکنش نشان می دهد و بنابراین عملاً در همه محیط های کاری که با مواد آلومینیمی سر و کار دارند، باید طرح ها و برنامه های ایمنی برای مقابله با چنین آلاینده هایی تدوین گردد.

2- هر چه ذرات گرد و غبار آلومینیوم کوچک تر باشند، خطر وقوع آتش سوزی در محیط افزایش پیدا می کند. ذرات کوچک تر از 10 میکرون بیشترین پتانسیل را برای ایجاد انفجار و آتش سوزی دارند. در صنایع دارویی که هیدروکسید آلومینیوم در آن ها به کار می رود، استفاده از دستگاه های جاروبرقی صنعتی با فیلتراسیون قوی و کارآمد ضرورت دارد.

3- در برخی مواقع ذرات بزرگ تر نیز می توانند خطرناک تر باشند زیرا سرعت احتراق در آن ها بالاتر است. هنگامی که اندازه ذرات آلومینیومی یکنواخت باشد احتمال آتش سوزی کمتر خواهد بود و قطعاً ترکیب گرد و غبار ریز با ذرات درشت تر می تواند حادثه و انفجاری بزرگ به دنبال داشته باشد.

4- هنگامی که درصد اکسیژن موجود در هوای محیط بین 10 تا 15 درصد باشد، آتش سوزی به سرعت گسترش می یابد. اگر غلظت اکسیژن بیش از این مقدار باشد، انفجار با شدت هر چه تمام تر گسترده می شود. کنترل گرد و غبار و ضایعات آلومینیومی به مراتب نسبت به کنترل غلظت اکسیژن آسان تر می باشد و این عمل با استفاده از جاروبرقی صنعتی امکان پذیر می گردد.

5- آلومینیوم در تماس با آب حرارت و هیدروژن آزاد می کند، بنابراین کوچک ترین میزان از انباشت گرد و غبار آلومینیوم می تواند یک منبع گرمایی باشد که در نهایت انفجار در پی خواهد داشت. در صورتی که امکان جلوگیری از ترکیب شدن آب و آلومینیوم به دلایل مختلف وجود نداشته باشد، باید از سیستم های مکنده پیشرفته با عنوان مکنده ضد انفجار که در گروه دستگاه جاروبرقی صنعتی قرار می گیرند، استفاده شود.

 

کاربرد جاروبرقی صنعتی در صنایع آلومینیوم

دستگاه های جاروبرقی صنعتی با هدف حذف آلاینده های سخت صنعتی و بعضاً خطرناک طراحی و تولید شده اند. این جاروها در صنایع آلومینیوم و همه صنایعی که با مواد آلومینیومی سر و کار دارند، به کار گرفته شده و کارایی فوق العاده ای ارائه می دهند. مکنده های صنعتی ضد انفجار از استاندارد ضد انفجار ATEX بهره مند گردیده اند و با توجه به zone های تعریف شده دستگاهی مناسب مطابق با شرایط کاری قابل انتخاب خواهد بود. انتخاب یک جاروبرقی صنعتی یا مکنده ضد انفجار مناسب با مشورت کارشناسان، امکان جمع آوری ضایعات آلومینیومی و یا ذرات ریز گرد و غبار را با کمک سیستم مکش قوی و فیلتراسیون مؤثر، فراهم می آورد. برخی از انواع دستگاه های جاروبرقی صنعتی این اجازه را می دهد تا مواد خشک و تر از یکدیگر جدا شوند و در نهایت مواد آلومینیومی کمترین تماس را با مایعات داشته باشند.

 

مخزن ایمن جاروبرقی صنعتی

دستگاه های جاروبرقی صنعتی دارای مخزنی هستند که به کمک اهرم های مخصوص از بدنه جدا شده و به راحتی تا محل دفن زباله حمل می شوند. طراحی این مخازن به گونه ای است که مواد جمع آوری شده را به طور کامل در خود نگه داشته و به هیچ عنوان اجازه بازگشت دوباره آلاینده ها را به محیط اطراف نمی دهد. به منظور جمع آوری مواد سمی و خطرناک و برای جلوگیری از تماس مستقیم کاربران با این مواد امکان استفاده از مخزن کیسه دار وجود دارد، به صورتی که مواد به طور مستقیم درون کیسه جمع آوری شده و بدون نیاز به تماس کاربر با مواد مستقیماً به محل دفع زباله منتقل می شوند.

 

 

 

لینک های مفید :

جاروبرقی صنعتی : فهرستی از محصولات

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش