افزایش طول عمر فیلتر جاروبرقی صنعتی

فیلتر ستاره ای جاروبرقی صنعتی

افزایش طول عمر یک جاروبرقی صنعتی به عوامل مختلفی بستگی دارد و یکی از عناصر اصلی و مهمی که می تواند طول عمر محصولات را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، سیستم فیلتراسیون جاروبرقی است. جاروهای صنعتی با دارا بودن فیلتر تمیز و سالم می توانند 100 درصد قدرت خود را در ایمن ترین شرایط ارائه دهند. به منظور تضمین عملکرد بهینه و ایمن، فیلتر جارو برقی باید قبل و بعد از عملیات طولانی مدت نظافت گردد و در حقیقت تمیز نمودن سیستم فیلتراسیون جهت حفظ و نگهداری مکنده های صنعتی یک گام ضروری به شمار می آید.اهمیت نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی

دلایل اهمیت و ضرورت نظافت سیستم فیلتراسیون جاروها و مکنده های صنعتی

– حفظ حداکثر قدرت مکش دستگاه

– تضمین ایمنی کامل کاربر

– کاهش هزینه های سرویس و نگه داری

برای آسان نمودن فرآیند حفظ و نگه داری جاروبرقی صنعتی و افزایش طول عمر فیلتر آن، چند نوع سیستم نظافت فیلتر از جانب تولید کنندگان جاروبرقی صنعتی طراحی شده و به صورت یکپارچه بر روی دستگاه ها تعبیه شده اند. این سیستم ها عبارت اند از:

– سیستم نظافت دستی

– سیستم نظافت نیمه اتوماتیک

– سیستم نظافت فیلتر اتوماتیک

که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

 

سیستم نظافت فیلتر دستی

فیلتر شیکر (filter shaker) یا تکاننده فیلتر ساده ترین و متداول ترین نوع سیستم نظافت فیلتر می باشد که بسیاری از جاروهای صنعتی به این سیستم مجهز هستند.

چگونگی عملکرد سیستم نظافت فیلتر دستی

تکاننده فیلتر از یک اهرم متصل به فیلتر تشکیل شده است و کاربر خود می تواند این اهرم را به سادگی حرکت دهد. به به حرکت در آمدن این اهرم فیلتر لرزش پیدا کرده و در نهایت این عمل ساده سبب می شود مواد و ذرات باقی مانده در بافت فیلتر از آن آزاد شده و درون مخزن فرو ریزند.

این سیستم چه زمانی پیشنهاد می شود؟

دستگاه های جاروبرقی صنعتی مجهز به تکاننده فیلتر در صنایع گوناگون و برای جمع آوری انواع مواد و ضایعات کاربرد دارند. این مکنده ها جهت جمع آوری آلودگی هایی مانند خاک، پودر سیمان، گرد و غبار فلزی، خاک اره و گرد و غبار چوب، مواد شیمیایی، ذرات و گرد و غبار کاغذ در صنایع بسته بندی، الیاف سبک در صنایع نساجی و … مورد استفاده قرار می گیرند. سیستم تکاننده فیلتر پایه بسیاری جاروهای صنعتی است.

 

سیستم نظافت فیلتر نیمه اتوماتیک

سیستم جریان هوایی معکوس یک نوآوری در زمینه نظافت فیلتر جاروهای صنعتی به حساب می آید. این سیستم که یک سیستم نظافتی نیمه اتوماتیک تلقی می شود، با استفاده از فشار هوا بقایای ذرات را از فیلتر جدا می سازد.

چگونگی استفاده از سیستم جریان هوایی معکوس

سامانه نظافت فیلتر جریان هوایی معکوس به شکلی است که دهنه اصلی مکنده بسته شده و در نتیجه درون مخزن خلا با درصد بالا به وجود می آید. پس از آن زبانه ای که به منظور نظافت در بخش بالایی فیلتر قرار دارد، باز شده و هوا در جهت مخالف مکش می شود. با این شرایط مواد و ذرات به دام افتاده درون منافذ فیلتر درون مخزن سقوط می کنند.

موارد استفاده از جریان هوای معکوس

این سیستم برای برخی جاروهای نیمه صنعتی طراحی شده و در عملیات سبک و متوسط، در برخورد با مواد پودری، آماده سازی سطوح، جمع آوری مواد پودری در صنایع غذایی و … کاربرد دارد.

 

سیستم نظافت فیلتر اتوماتیک

سیستم اتوماتیک یا پیشرفته ترین نوع از سیستم های نظافت فیلتر می باشد که به وسیله یک کمپرسور هوا فیلتر جاروبرقی صنعتی را تمیز می نماید. در این سیستم فیلتر با کمک دمش هوا در جهت معکوس و یا سیستم جک پنوماتیک نظافت خواهد شد.

نحوه عملکرد

در سیستم اتوماتیک یک سیلندر پنوماتیکی به صورت دوره ای فیلتر مکنده صنعتی را در راستای عمومی به لرزش درآورده و این تکان های عمودی باعث جدا شدن گرد و غبار و ذرات چسبیده به فیلتر می گردد.

موارد پیشنهادی

جاروبرقی صنعتی دارای سیستم نظافت فیلتر اتوماتیک در مواردی که باید حجم وسیعی از مواد و آلاینده های ریز و پودری مانند سیمان، گرد و غبار فلزات، ذرات کربنی و سایر موارد مشابه جمع آوری شود، بسیار مناسب بوده و استفاده از آن در چنین شرایطی توصیه می شود.

 

کارایی سیستم های نظافتی فیلتر

نظافت سیستم فیلتراسیون دستگاه های جاروبرقی صنعتی از جنبه بهبود کارایی و افزایش طول عمر مکنده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. باقی ماندن ذرات آلودگی در منافذ فیلتر راه عبور هوا را مسدود کرده و سبب کاهش قدرت مکش دستگاه، کاهش طول عمر مفید فیلتر و در نتیجه افت کارایی جاروبرقی می شود. بنابراین سیستم نظافت فیلتر مکنده صنعتی از هر نوعی که باشد باید در زمان مناسب فعال گردد و از باقی ماندن هر گونه آلاینده و ذرات اضافه در سطح فیلتر اجتناب نمود. نظافت به موقع فیلتر به میزان قابل ملاحظه ای طول عمر آن را افزایش داده و کارایی جاروی صنعتی را در حالت بهینه نگه می دارد.

 

 

لینک های مفید :

جاروبرقی صنعتی : فهرستی از محصولات

 

دسته‌بندی مطالب
پربازدیدترین مطالب
درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش