همه چیز در مورد سیستم فیلتراسیون جاروبرقی ها

فیلتر جاروبرقی

دستگاه های جاروبرقی ، از جمله تجهیزات نظافتی پر کاربرد در محیط های خانگی، تجاری و صنعتی به حساب می آیند. این دستگاه ها عمدتا جهت جمع آوری مایعات و جامدات مورد استفاده قرار می گیرند اما در مدل هایی برای جمع نمودن مواد انفجاری و حتی انتقال مواد کاربرد دارند. یکی از قسمت های مهم جارو برقی ، سیستم فیلتراسیون آن می باشد که با به دام انداختن ذرات ریز، از بازگشت آن ها به محیط جلوگیری می نمایند. فیلتر های بکار رفته در مکنده ها در مدل های مختلفی طراحی می شوند که در این مقاله به بررسی آن ها پرداخته می شود.

 

بخش های مختلف دستگاه جاروبرقی

جاروبرقی صنعتیجاروبرقی ها در مدل های متنوع و با هدف های مختلفی طراحی و تولید می شوند اما همگی دارای چند بخش اصلی یکسان هستند. پمپ مکش، موتور، مخزن، فیلتر و خرطومی و نازل بخش های اصلی یک مکنده می باشند. پمپ مکش وظیفه تخلیه هوای داخل مخزن را بر عهده دارد. بطور کلی پمپ ها دارای دو مشخصه قدرت و سرعت مکش اند. با قدرت مکش بالاتر پمپ، مکش مواد از فواصل دور و با چگالی بالا بهتر انجام می پذیرد. سرعت مکش بالاتر نیز موجب افزایش ورود هوا و سرعت بخشیدن به عملیات می شود.

 

فیلتر جاروبرقی و اهمیت استفاده از آن

فیلتر جاروبرقیفیلتر جارو برقی در ورودی مخزن قرار گرفته و به منظور به دام انداختن ذرات ریز مورد استفاده قرار می گیرد. در ساختار جارو برقی ها، انواع مختلف فیلتر ها بکار می روند. همچنین بیشتر مکنده ها از بیش از یک فیلتر استفاده می نمایند. یک فیلتر بعنوان فیلتر اصلی و بقیه با قدرت فیلتراسیون بالاتر به موازات آن قرار می گیرند. این بخش مهم از دستگاه جاروبرقی، ذرات ریز محیط را محبوس نموده و موجب افزایش سطح بهداشت محیط و سلامت افراد می شود. یک سیستم فیلتراسیون قوی، با جلوگیری از نشستن ذرات ریز بر روی محصولات، کیفیت آن ها را حفظ نموده و موجب سود آوری بیشتر می گردد.

 

انواع فیلتر جاروبرقی از نظر ساختار و نحوه نظافت آن ها

فیلتر جاروبرقی در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شود. فیلتر های پاکتی، کیسه ای، ستاره ای و کاتریجی، در ساختار مدل های مختلف مکنده بکار می روند.

 

فیلتر پاکتی

فیلتر پاکتیفیلتر پاکتی ساده ترین و البته پر استفاده ترین فیلتر در جارو برقی های خانگی و تجاری می باشد. این فیلتر ها پس از پر شدن، می بایست با فیلتری نو، جایگزین شوند.

 

فیلتر کیسه ای

فیلتر های کیسه ای بصورت یک کیسه بزرگ می باشند که از خلل و فرجی جهت عبور هوا تشکیل شده اند. برای نظافت آن ها، می توان از کمپرسور هوا استفاده نمود. همچنین می توان این فیلتر پلی استری را در صورت لزوم تعویض نمود.

 

فیلتر ستاره ای

فیلتر ستاره ایفیلتر های ستاره ای، دارای ساختار منسجمی بوده و مساحت فیلتراسیون بالایی دارند. این فیلتر های بطور متداول در ساختار جاروبرقی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. نظافت این فیلتر های پلی استری به کمک تکانننده دستی یا کمپرسور هوا امکان پذیر است.

 

فیلتر کارتریجی

فیلتر های کارتریجی با هدف افزایش مساحت فیلتر بدون افزایش ابعاد آن، طراحی شده است این نوع فیلتر ها، از جنس پلی استر یا سلولز ساخته شده و از کیفیت و عملکرد بهتری نسبت به فیلتر های معمولی برخوردار است. نظافت این فیلتر به کمک تکاندن دستی و یا بوسیله ایجاد جریان هوای معکوس امکان پذیر است.

 

دسته بندی فیلتر ها بر اساس سطح فیلتراسیون

فیلتر هپا جاروبرقیفیلتر ها از نظر سطح فیلتراسیون به چند دسته طبقه بندی نشده، کلاس M، L و H تقسیم بندی می شوند. فیلتر های طبقه بندی نشده سطح فیلتراسیون بالایی نداشته و جهت عملیات های متداول روزمره استفاده می شوند. فیلتر های کلاس L با ساختار کارتریجی یا ستاره ای توانایی به دام انداختن ذرات تا 3 میکرون، فیلتر های کلاس M با ساختار کارتریجی یا ستاره ای ،سطح فیلتراسیون 1 میکرون و فیلتر های کلاس H یا هپا با ساختار کارتریجی توانایی به دام انداختن ذرات ریز تا 0/3 میکرون را دارا می باشند.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش