۶ پرسشی که پیش از انتخاب اسکرابر باید به آن پاسخ داد

مراکز تجاری و اداری، کارخانه ها، بیمارستان ها، مراکز آموزشی و بسیاری دیگر از اماکن عمومی دارای کفپوش هایی هستند که باید به وسیله دستگاه اسکرابر شستشو گردد و هنگامی که سطح کف تمیز باشند احتمال وقوع حادثه و آسیب کمتر خواهد بود. تمیز نگه داشتن سطوح یکی از مراحل مراقبت و نگه داری از کفپوش ها بوده که با بهره گیری از دستگاه های کف شوی صنعتی به صورت کاملاً ایمن امکان پذیر می گردد. اسکرابرها آب یا محلول شوینده را به طور یکنواخت بر روی زمین توزیع کرده و هم زمان با شستشو توسط برس، سیستم مکش آب و آلودگی را جمع آوری می نماید که در نهایت در طی چند ثانیه سطحی تمیز و خشک بر جای می ماند. انتخاب اسکرابر مناسب جهت بهره وری هر چه بیشتر از سرمایه گذاری انجام شده حائز اهمیت است. طیف گسترده ای از دستگاه های اسکرابر صنعتی طراحی و تولید شده که با توجه به متراژ، شدت آلودگی، تراکم موانع محیطی و میزان دسترسی به پریز برق انتخاب می شوند. پیش از تهیه یک کفشوی صنعتی سوالاتی مطرح خواهد شد.

1- سطح نیاز به نظافت دارد، شستشو و یا هر دو؟

برخی از سطوح باید نظافت شوند، برخی دیگر شستشو و این در حالی است که بسیاری از آن ها به هر دو نیاز دارند. برای جمع آوری زباله های درشت و ضایعاتی مانند تراشه های فلزی، براده های چوب، مواد گرانولی و … تجهیزات نظافت مانند جاروبرقی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و برای از میان برداشتن گرد و غبار و آلاینده های چسبیده به سطح دستگاه اسکرابر بهترین ابزار به شمار می آید. گاهی اوقات برای تمیزی سطح هر دو فرآیند نظافت و شستشو ضروری بوده و باید تجهیزات جداگانه تهیه شود. بنابراین پیش از انتخاب اسکرابر و خرید آن لازم است شرایط محیط بررسی گردد تا روش مناسب برای تمیزی محیط به کار گرفته شود.

 

 

2- اسکرابر دستی بهتر است یا خودرویی؟

دستگاه های زمین شوی دستی و سرنشین دار هر یک برای محیط های به خصوصی ساخته شده اند. مدل های دستی برای شستشوی سطوح کف در محیط های کوچک و متوسط و یا محیط های پر پیچ و خم دارای موانع حرکتی بسیار مناسب هستند و اسکرابرهای خودرویی نیز در فضاهای بزرگ و وسیع به کار می روند. انتخاب هر یک از این تجهیزات به ناحیه مورد نظر بستگی دارد. کفشوی خودرویی از پهنای شستشو و مخازن آب بزرگ تری برخوردار می باشد از همین رو اگر در یک محیط امکان استفاده از هر دو مدل دستگاه وجود داشته باشد، اسکرابر سرنشین دار بهینه تر خواهد بود و دوره بازگشت سرمایه را کوتاه تر می کند. بنابراین در هنگام انتخاب اسکرابر باید مساحت و مناطق باریک و کم عرض در نظر گرفته شود تا بهترین گزینه برای شستشوی سطح در اختیار کاربران قرار گیرد.

 

3- جنس سطح چگونه است؟

انتخاب اسکرابر دستی یا سرنشین داردستگاه های اسکرابر صنعتی به منظور شستشوی سطوح سخت مانند سنگ، سرامیک، اپوکسی، بتن، وینیل و … طراحی شده اند و برای آن که سازگاری کف شور صنعتی با این سطوح افزایش یابد، انواع برس های نرم، استاندارد و زبر نیز تولید و به بازار عرضه شده اند. این برس ها متناسب با جنس سطح، میزان حساسیت آن و هم چنین شدت و ضعف آلودگی مورد استفاده قرار می گیرند تا سطوح از هر گونه آسیبی در امان باشند. برخی از اسکرابرها مجهز به برس رولی (استوانه ای) هستند که جهت شستشوی سطوح متخلخل مناسب خواهد بود و این برس می تواند با حرکت دورانی خود آلودگی های عمیق باقی مانده در خلل و فرج سطح را از میان بردارد.

 

 

4- تخلیه مخازن به چه صورت است؟

همه دستگاه های اسکرابر دستی و خودرویی دارای مخزن نگهداری آب کثیف هستند که در پایان کار باید تخلیه شود. تخلیه مخزن به وسیله شیلنگ مخصوص انجام می گیرد و لازم است این فرآیند در محلی مناسب صورت پذیرد، به این معنا که آب آلوده تخلیه شده به فاضلاب راه پیدا کند و به محیط اطراف بازنگردد. با قرار دادن دهانه شیلنگ تخلیه در محل تخلیه و باز نمودن درپوش آن آب آلوده از مخزن و از راه شیلنگ خارج می شود. بنابراین لازم است در هنگام به کارگیری کف شوی محلی برای تخلیه در نظر گرفته شود.

 

 

5- آیا اسکرابر با موتور جلو برنده لازم است؟

واضح است که همه دستگاه های اسکرابر سرنشین دار مجهز به موتور جلو برنده هستند، اما برخی از انواع دستی به این موتور تجهیز گردیده اند. در کفشورهای دستی کوچک تر حرکت سریع و دورانی برس به حرکت رو به جلوی دستگاه کمک می کند، اما با بزرگ تر شدن اندازه دستگاه و بالا رفتن وزن آن موتور جلو برنده بر روی دستگاه تعبیه می شود که سبب یکنواخت شدن حرکت دستگاه و بهبود کیفیت شستشو می گردد، هر چند مدل های بدون موتور جلو برنده قیمت کمتری دارند. به منظور شستشوی رمپ ها اسکرابر دارای موتور جلو برنده یک گزینه عالی و کارآمد به شمار می آید.

 

 

6- کف شوی برقی مناسب تر است یا باتری دار؟

معیار انتخاب اسکرابر صنعتیمنبع تغذیه کفشورهای خودرویی باتری بوده و مدل های دستی نیز در انواع برقی و باتری دار ارائه شده اند. اسکرابر دستی برقی جهت استفاده طولانی مدت مناسب است و در محیط هایی که دسترسی آسان به پریز برق دارند و وجود لوازم برقی محدودیتی ندارد، به کار می روند. اسکرابرهای دستی باتری دار نیز از قدرت مانور بالایی برخوردار می باشند و جهت شستشوی سطوح کف در محیط هایی که با محدودیت استفاده از وسایل کابلی رو به رو هستند و یا تراکم موانع حرکتی بالایی دارند، مناسب و کارآمد خواهند بود. با توجه به موارد ذکر شده لازم است شرایط محیطی به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا مشتریان بتوانند به بهترین و ایمن ترین گزینه دست یابند.

 

 

لینک های مفید :

اسکرابر : فهرست از محصولاتی

 

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش