رسوب زدایی و شستشوی مبدل حرارتی با واترجت صنعتی

شستشوی مبدل حرارتی با واترجت صنعتی

مبدل حرارتی به منظور انتقال حرارت از ماده ای به ماده دیگر به کار می رود و در صنایع مهمی چون صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه ها، پالایشگاه ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این سیستم به شکلی است که مواد سیال در یک جهت، خلاف جهت یا به صورت متقاطع در مبدل جریان پیدا می کنند. به طور معمول مبدل های حرارتی از جنس فلز ساخته می شوند اما مبدل هایی از جنس پلاستیک، شیشه، مس، آلومینیوم، فولاد و به ویژه استیل ضد زنگ نیز وجود دارد. آب، روغن، نمک مذاب یا فلز مایع به عنوان حامل گرما در مبدل ها به کار می روند.گرفتگی مبدل حرارتی

ناخالصی های موجود در حامل های حرارتی و ماده اصلی، سبب بر جای گذاشتن رسوب در مجراهای مبدل شده که در نهایت به گرفتگی آن منجر خواهد شد. از طرف دیگر فرسایش، رسوب های نشئت گرفته از خوردگی، واکنش های شیمیایی، تشکیل کریستال های جامد و یا رسوب گذاری به علت انجماد رسوبات از دیگر دلایل مسدود شدن مبدل ها هستند. رسوب گرفتگی مهم ترین عامل کاهش بازدهی مبدل بوده و در نتیجه آن بهره وری کل سیستم کاهش می یابد. افزایش زمان صرف شده برای اورهال و بالا رفتن تعداد توقف کل تأسیسات، کاهش ضریب مؤثر انتقال حرارت، کاهش عمر مفید تأسیسات و تجهیزات، افزایش هزینه ها، کاهش ایمنی محیط کار، ایجاد اختلال در عملکرد تجهیزات و کاهش حجم ماده نهایی (دبی خروجی) از دیگر معایب رسوب گرفتگی مبدل های حرارتی بنابراین لازم است مبدل به طور منظم تمیز کاری و رسوبات از آن خارج گردد و در حقیقت یک امر ضروری و حیاتی تلقی می گردد.

 

شستشوی مبدل حرارتی

متداول ترین و کارآمدترین شیوه برای تمیز نمودن مبدل های حرارتی استفاده از جت واش یا همان جریان پر فشار آب می باشد که می تواند موجب دست یابی به برجسته ترین نتایج در این زمینه باشد. در این روش هیچ گونه ماده شیمیایی به کار نمی رود و تنها با بهره مندی از نیروی آب رسوبات را حذف می کند. از همین رو می توان این روش را یک روش سازگار با محیط زیست بر شمرد.

 

 

 

کارایی واترجت در رسوب زدایی مبدل حرارتی

به منظور رسوب زدایی از مبدل های حرارتی دستگاه های واترجت صنعتی آب سرد با فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرد که مؤثرترین و کارآمدترین روش رسوب زدایی مبدل حرارتی شناخته می شود. پاشش پر فشار آب رسوبات و آلودگی های باقی مانده در دیواره های درونی لوله های مبدل را جدا نماید و در واقع قدرت آب پر فشار خارج شده از دستگاه واترجت بافت رسوبات را سست نموده و به رفع هر چه سریع تر آن ها کمک می کند.

 

 

نازل مخصوص لوله باز کن

نازل لوله باز کن ابزار ویژه ای است که در کنار دستگاه واتر جت صنعتی برای رسوب زدایی و شستشوی لوله در مبدل های حرارتی به کار می رود. این نازل به گونه ای طراحی گردیده که علاوه بر پاشش رو به جلوی آب به سمت عقب نیز پاشش آب دارد. این عمل یعنی پاشش آب در خلاف جهت (خود جلو برنده)، نیروی جلو برنده لازم را برای حرکت نازل درون مجرا و شستشوی لوله ها و خروج پسماندها فراهم می آورد.

 

 

 

مزایای بهره مندی از دستگاه واترجت صنعتی برای شستشوی مبدل حرارتی

در مقایسه با سایر روش های باز کردن لوله های انتقال مواد سیال، مانند مصرف مواد شیمیایی، کاربرد از دستگاه های واترجت صنعتی آب سرد با فشار عملیاتی بالا مزیت های قابل توجهی به همراه دارد. در این روش سرعت و کیفیت رسوب زدایی لوله های مبدل به طرز چشمگیری افزایش می یابد. به این ترتیب مدت زمان توقف سیستم به شدت کاهش پیدا کرده، طول عمر مبدل ها افزایش یافته و عملکرد این تجهیزات بهبود می یابد و علاوه بر آن تمامی رسوبات و گرفتگی ها رفع می شود. در این روش با توجه به درجه سختی رسوب گرفتگی قابلیت تنظیم فشار دستگاه واتر جت وجود دارد. عدم ایجاد آلاینده های زیست محیطی و امکان بازیابی آب مصرف شده از دیگر مزایای استفاده از واترجت صنعتی به شمار می آید.

 

 

لینک های مفید :

واترجت : فهرستی از محصولات

دسته‌بندی مطالب
پربازدیدترین مطالب
درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش