راهنمای نگهداری و نظافت پارکت

نحوه شستشوی و نظافت پارکت

پارکت یکی از زیباترین و در عین حال گران­ترین انواع متریال برای پوشش دهی کف است. پارکت نوعی کفپوش بادوام به شمار می­­آید که از مواد اولیه طبیعی یا مصنوعی مثل چوب یا پی وی سی ساخته می­شود. پارکت چوبی که اصیل ترین نوع این کفپوش محسوب می­شود، شرایط نظافت و نگهداری مخصوص به خود را دارد. در واقع نظافت پارکت باید با استفاده از تجهیزات نظافتی مخصوص انجام شود. در ادامه شما را با مراحل پاکسازی پارکت و ابزارهایی که به آن احتیاج دارید آشنا خواهیم کرد.

نظافت اولیه پارکت با جاروبرقی

هیچ تفاوتی میان انواع کفپوش­ها وجود ندارد. نخستین کاری باید انجام دهید، از میان بردن آلودگی­های درشت و گرد و غبار است. در واقع استفاده از تی مرطوب و یا پولیش کشیدن روی سطحی غبار آلود، نتیجه چندان مساعدی نخواهد داشت و منطقی به نظر نمی­رسد. برای نظافت پارکت ابتدا باید از کشیدن جاروبرقی شروع کنید.

بسته به این که محیط مدنظر شما یک خانه است و یا یک سالن اداری، باید از جاروبرقی خانگی و یا جاروبرقی صنعتی استفاده کنید. این مرحله نیاز به تخصص یا مهارت به خصوصی ندارد و همه ما کار با جاروبرقی را به سادگی انجام می­دهیم. پس از اتمام این مرحله به سراغ ابزار دوم یعنی تی خواهیم رفت.

شستشو و نظافت پارکت با جاروبرقی صنعتی
نظافت با جاروبرقی صنعتی

کشیدن تی در نظافت پارکت

کشیدن تی به سادگی کشیدن جاروبرقی نیست. تی باید کاملا تمیز باشد و الیاف آن تمامی آلودگی ­ها و لکه ­ها را به راحتی پاک کند. برای آن که نتیجه بهتری حاصل شود، لازم است تی را مرطوب کنید. در ابتدا تی را به آب آغشته کنید. تی نباید بیش از اندازه خیس باشد.

اگر به این نکته توجه نکنید، ردی که از خشک شدن آب باقی می­ماند کفپوش را کدر خواهد کرد. از طرفی پارکت شما تبله می­کند. کمی زمان دهید تا پارکت­ ها خشک شوند. بهتر است از کنج­ ها شروع کنید و به عقب حرکت کنید تا ردپای شما کار را دشوار نکند.

[ مقالات مرتبط: مشاوره خرید دستگاه پولیشر ]

حذف لکه ها با مواد شوینده

برخی اوقات در نظافت پارکت با لکه­ هایی مواجه می­شوید که به سادگی پاک نمی­شوند. برای از بین بردن آن­ها دو راهکار وجود دارد. می ­توانید یک دستمال را مرطوب کنید و برای چند دقیقه روی لکه مورد نظر قرار دهید. بعد از آن دستمال را بردارید و لکه نرم شده توسط رطوبت را به وسیله تی پاک کنید. اگر لکه قدیمی و چسبناک است، از مواد شوینده ملایم استفاده کنید. بهتر است مواد شوینده ترکیبی، بازی داشته باشند و اسیدی نباشند.

شستشوی و نظافت پارکت ها با استفاده از تی دستی
شستشوی پارکت با تی

ترکیب مواد شوینده مناسب با آب و شستشو با تی

کار شما با تی تمام است و در مرحله بعد نوبت به پاکسازی تی می ­رسد. بهتر است این کار را به بعد موکول نکنید. اگر آلودگی­ها را روی الیاف مرطوب تی به حال خود رها کنید، الیاف خشک و کدر خواهند شد و نیاز به تعویض مکرر سری حوله­ای تی خواهید داشت. اگر الیاف تی رشته­ای است، آن را درون یک سطل پر شده از آب و مواد شوینده قرار دهید و آب کشی کنید. چندین بار این کار را تکرار کنید تا کاملا تمیز شود. اگر سری تی حوله­ای است آن را در ماشین لباسشویی بندازید تا کاملا تمیز شود.

پولیش زدن پارکت

پولیش زدن مانند مراحل قبلی نظافت پارکت چندان هم کار ساده­ای به نظر نمی ­رسد. هرچند که شما هر بار که جارو می ­کشید و تی می ­زنید، نیاز به انجام این فرایند ندارید. بسته به میزانی که در سالن رفت و آمد دارید، این عمل باید به صورت هفتگی یا ماهیانه انجام شود. البته لازم است این کار را به کمک دستگاه پولیشر صنعتی مخصوص انجام دهید. همچنین انجام آن نیاز به دقت و استفاده از نیروی متخصص دارد که نتیجه نهایی آن براق شدن سطح کار و محافظت از پارکت خواهد بود.

شستشو و نظافت پارکت با پولیشر صنعتی
نظافت پارکت با پولیشر صنعتی

نکات نگهداری از پارکت

نکات نگهداری از پارکت در کنار نظافت پارکت حایز اهمیت است. به عنوان مثال لازم است که در روزهای آفتابی حدالامکان پرده­ها بکشید تا در معرض تابش مستقیم نور آفتاب نباشد. از همه مهم تر باید مراقب باشید پارکت ها خیلی در معرض آب زیاد قرار نگیرند. همان­طور که اشاره شد، لازم است تی را در حدی مرطوب کنید که سطح به خوبی پاکسازی شود. همچنین پیشگیری از ضربه اشیا نوک تیز یا جلوگیری از تماس مستقیم پایه مبل هم باید در نظر گرفته شود. می­توانید از پایه­های سیلیکونی استفاده کنید. امیدواریم که مطالعه این مقاله شما را در نظافت پارکت راهنمایی کرده باشد.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش