برنامه تعمیر و نگهداری واترجت صنعتی

واترجت صنعتی آب سرد

صنایع و مشاغلی که برای پیشبرد اهداف خود در زمینه شستشوهای عمیق و سنگین به شوینده فشار قوی نیاز دارند، باید از دستگاه واترجت با کارایی و قابلیت اطمینان بالا استفاده نمایند. دستگاه واترجت صنعتی که در محیط های گوناگون صنعتی، تجاری و … به کار می رود، باید علاوه بر دارا بودن ارزش و اطمینان از لحاظ کارایی، دارای نگهداری آسان نیز باشد. هر دستگاهی بنا بر طراحی و نوع ساخت برنامه های تعمیر و نگهداری مشخصی دارد که کاربران با مشورت کارشناسان متخصصی در زمینه تجهیزات نظافت صنعتی می توانند این برنامه را دریافت نموده و در راستای عملکرد بهینه و افزایش طول عمر دستگاه شوینده فشار قوی خود این دستورالعمل ها را اجرا نمایند.

برنامه های نگهدارنده و پیشگیرانه برای واترجت

بازبینی دوره ای دستگاه های واترجت صنعتی به صورت منظم توسط کارشناسان امری ضروری به شمار می آید. در کنار این بازبینی های دوره ای چند اقدام ساده وجود دارد که کاربران با رعایت این پارامترها می توانند به کاهش خرابی و استهلاک دستگاه کمک کنند و به این ترتیب در هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری دستگاه صرفه جویی به عمل خواهد آمد. افرادی که به طور مستقیم با واتر جت صنعتی کار می کنند در برابر این دستگاه مسئول هستند و از همین رو هنگام تحویل و راه اندازی واترجت لازم است نکات مربوط به دستگاه به کاربران توضیح و آموزش داده شود. هر چند نحوه کار با واترجت صنعتی و نگهداری از آن آسان می باشد اما همین چند نکته ساده نقش مؤثری بر کارایی و طول عمر دستگاه دارد. در ادامه به توضیح برنامه های پایه نگهداری از شوینده های فشار قوی می پردازیم.

 

مطالعه و مرور دفترچه راهنما

دستگاه های واترجت صنعتی همانند هر دستگاه مکانیزه دیگری دارای دفترچه راهنمایی هستند که نکات مهمی در ارتباط با نحوه استفاده و مراقبت از دستگاه در آن ذکر شده است. دفترچه های راهنمای حاوی اطلاعات مهمی از قبیل زمان تعویض روغن، فیلتر و سایر اطلاعات مفید دیگری هستند که کاربر با مطالعه دقیق آن ها می تواند اقدامات پیشگیرانه را در جهت کاهش خرابی های دستگاه به انجام رساند. بنابراین کاربران و افرادی که مسئولیت تجهیزات نظافتی را بر عهده دارند، پیش از استفاده از دستگاه به ویژه اگر برای اولین بار است که قصد دارند کارواش صنعتی را به کار گیرند، باید دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه نموده و جزئیات ذکر شده در آن را به یاد داشته باشند.

 

شناخت دقیق دستگاه واترجت صنعتی

یکی از گام های مهم جهت داشتن برنامه های تعمیر و نگهداری موفق، شناختن دقیق و کامل دستگاه واترجت صنعتی می باشد. اغلب دستگاه های شوینده فشار قوی دارای ساختار مشابه هستند اما هر برندی دارای ویژگی ها و مشخصه های مخصوص به خود است که سبب تمایز آن برند با سایر برندها می شود. هنگام انتخاب دستگاه مشتریان باید از مشخصات و ویژگی های برند مورد نظر خود شناخت پیدا نمایند و سپس بهترین گزینه را خریداری نمایند. اجزایی که در همه دستگاه های شوینده فشار قوی وجود دارد عبارت اند از:

  • پمپ
  • شیلنگ فشار قوی
  • گان، لنس و نازل
  • و …

 

شوینده های فشار قوی مجهز به موتور الکتریکی هستند که هر یک از آن ها برنامه های تعمیر و نگهداری به خصوصی دارند.

– استفاده از ماده شوینده مناسب

در شرایطی که کاربران با آلودگی شدید مواجه باشند، می توانند به همراه دستگاه واترجت صنعتی ماده شوینده مناسب را نیز مورد استفاده قرار دهند. مصرف ماده شوینده با طراحی و ساخت دستگاه ارتباط مستقیم دارد، به این معنا که در برخی از شوینده های فشار قوی امکان مکش مواد شوینده به صورت پر فشار و برخی دیگر به صورت کم فشار وجود دارد. بنابراین با مطالعه دفترچه راهنما و شناخت ساختار دستگاه می توان دریافت چه نوع ماده شوینده برای آن واترجت مناسب خواهد. در شوینده های فشار قوی با سیستم مکش پر فشار مواد شوینده امکان استفاده از مواد اسیدی وجود ندارد.

 

– تجربیات

کاربران در طول ماه ها و سال ها کار با دستگاه واترجت صنعتی تجربیاتی کسب می نمایند که بسیار ارزشمند بوده و حتی امکان دارد در دفترچه راهنمای دستگاه هم به آن اشاره نشده باشد. بسیاری از خرابی و مشکلات کارکرد درست دستگاه به گرفتگی های بخش های مختلف آن مربوط می شود. کاربران می توانند با مشاهده بروز اختلال در عملکرد واتر جت صنعتی ابتدا بر طبق تجربیات خود دستگاه را بررسی نمایند تا در صورت امکان خود مشکل را رفع نمایند و اگر نتیجه ای حاصل نشد سپس جت واش را به بخش خدمات پس از فروش شرکت ارائه دهنده ارسال کنند.

 

– تماس با بخش خدمات پس از فروش

عملکرد بهینه دستگاه واترجت صنعتی در گرو صحت و سلامت اجزای مختلف آن می باشد و اگر با مشاهده کارکرد نامطلوب دستگاه بررسی های به عمل آمده توسط کاربران نیز نتیجه ای نداشت، طی یک تماس تلفنی با بخش خدمات پس از فروش شرکت ارائه دهنده اقدامات لازم برای رفع مشکلات و کاستی های دستگاه انجام می پذیرد.

 

– نگهداری و تعمیر واترجت

اکنون زمان آن فرا رسیده تا برنامه های نگهداری و پیشگیرانه واترجت را بسط و توسعه دهیم. چند دقیقه ای که روزانه برای بازدید از دستگاه صرف می شود، شرایط کارکرد مناسب شوینده های فشار قوی را فراهم می آورد.

 

بازبینی روزانه و هفتگی

چک لیست مراقبت روزانه و هفتگی از دستگاه واترجت صنعتی :

– بررسی سطح روغن پمپ و تنظیم سطح روغن در صورت نیاز

– بازدید از شیلنگ فشار قوی و محل اتصال آن به منبع تغذیه جهت یافتن نشتی، پیچ و تاب اضافه، بریدگی، خوردگی و یا باد کردگی ها

– اطمینان از قرار داشتن فشار و دمای آب در مقدار صحیح

– بررسی پمپ برای نشت آب

– چک کردن کابل دستگاه

بعد از اتمام کار با واترجت قبل از آن که دستگاه را در انبار یا محل نگهداری قرار دهید، بقایای ماده شوینده باید از دستگاه پاک شود.

 

لینک های مفید :

واترجت : فهرستی از محصولات

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش