کاربرد های ویژه دستگاه واترجت در صنایع کشاورزی و دامداری

شستشوی تجهیزات کشاورزی با واترجت صنعتی

نظافت و پاکیزگی محیط و تجهیزات در صنایع کشاورزی و دام داری دارای اهمیت ویژه ای است. تجهیزات کشاورزی تمیز و شسته شده، با درستی عمل می کنند و سطوح تمیز و بدون آلودگی، حفظ سلامت و بهداشت را تضمین می نماید. بنابراین انجام منظم عملیات شستشو در پایان یک روز کاری، مزایای مهمی برای صنایع کشاورزی دارد. استفاده از دستگاه واترجت صنعتی برای شستشوی چنین سطوح و تجهیزاتی ، کار را برای افراد بسیار راحت تر می نماید. در این مقاله ابتدا یک معرفی از این دستگاه خواهیم داشت و سپس کاربرد واترجت در دامداری و صنایع کشاورزی را شرح می دهیم.

 

معرفی دستگاه واترجت

دستگاه واترجت صنعتی ، شوینده ای فشار قوی است که به جهت تجهیز به پمپ فشار قوی ، آب را با فشار بالا به سطوح پاشش می نماید. پمپ دستگاه که عهده دار افزایش فشار آب ورودی به دستگاه از یک منبع ورودی است، توسط موتور قدرتمند الکتریکی یا دیزلی و بنزینی به حرکت در می آید. تفنگی ، کنترل کننده خروج آب از دستگاه و نازل تعیین کننده نحوه پاشش آب به سطح ، دیگر بخش های مهم واترجت هستند.

 

شستن سطوح کف در دامداری
شستن سطوح کف در دامداری

چگونگی تمیزتر شدن دامداری توسط کارواش صنعتی

شستشو و نظافت به شیوه قدیمی و سنتی تا حدودی سطوح را تمیز می کند، اما قادر به حذف آلودگی های دور از دسترس نیست. کاربرد واترجت در دامداری که با برخورداری از یک موتور و پمپاژ قوی و سیستم آب گرم و سرد قادر به حذف انواع آلودگی ها از سطوح می شود، و در نهایت منجر به افزایش سطح بهداشت و سلامت انسان می شود. همچنین با جلوگیری از تماس مستقیم کاربر با آلودگی، از انتقال آلودگی و میکروب از دام به انسان و بالعکس جلوگیری می کند.

 

ضرورت کاربرد واترجت در دامداری و صنایع کشاورزی

نظافت، نگهداری و حفاظت صحیح از تجهیزات کشاورزی، به منظور بهبود عملکرد آن ها و همچنین حفظ ارزش مالی این تجهیزات در زمان فروش به منظور خرید تجهیزات پیشرفته تر اهمیت ویژه ای دارد. استفاده از واترجت صنعتی، می تواند عملیات از بین بردن آلودگی ها و جرم های باقی مانده بر روی تجهیزات کشاورزی را تسهیل نماید. بخش دیگری از اهمیت استفاده از واترجت در صنایع کشاورزی و دامداری به حفظ تمیزی و پاکیزگی سطوح کف دام داری ها و اصطبل ها ارتباط پیدا می کند.

 

شستشوی تجهیزات کشاورزی با دستگاه واترجت
شستشوی تجهیزات کشاورزی با دستگاه واترجت

 

تجهیزات دامداری ها برای شستشو

امروزه تجهیزات موجود در محیط و فضای دامداری ها برای سهولت انجام امور روزانه بسیار پیشرفته و متنوع می باشند. تجهیزات تخصصی و ماشین آلات صنعتی در دامداری عبارت اند از: میکسر تغذیه ای، تریلر دام، باکس های حفاظتی، آبگیرها و مخازن آب، تجهیزات پخش کود، نرده واکسن، فریم شیر دوشی، فریم آب خوری، فری استایل، باکس سم چینی، چکمه ها و غیره. سطح هر کدام از این تجهیزات مستعد جذب آلودگی های بسیار زیادی می باشد که هر کدام یک عامل انتقال بیماری از دام به دامی دیگر است. بنابراین به کار بردن واترجت صنعتی در دامداری جهت شستشوی مداوم این تجهیزات سبب جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار در دامداری ها می شود. علاوه بر آن با بکارگیری این دستگاه می توان از فرسودگی تجهیزات مورد استفاده در دامداری که با انوع آلودگی در تماس می باشند، جلوگیری نمود.

 

کاربرد واترجت صنعتی در دامداری در حذف آلودگی های موجود

شستشو با واتر جت صنعتی یک شیوه نوین و موفقیت آمیز برای حذف انواع آلودگی ها در محیط دامداری است. کاربرد واترجت صنعتی در دامداری که معمولا یک فضای بزرگ و وسیع است، بطور گسترده می باشد. در این محیط ها جرم و آلودگی هایی از قبیل کودهای حیوانی، حشرات، فضولات، چربی، خاک، باقی مانده های علوفه و… وجود دارد. یکی از بخش هایی که شستن آن بسیار مهم است، اصطبل اسب ها می باشد. اینکار برای جلوگیری از بیمار شدن حیوانات، اهمیت بسزایی دارد. کارواش صنعتی قادر است آلودگی را از نقاط دور از دسترس همانند درزها، شکاف ها و خلل و فرج خارج کند و با آب پر فشار سطوح را شستشو و تمیز نماید. همچنین کاربرد واترجت در دامداری شامل کاربرد در شستشوی آلودگی های چرب و ضدعفونی سطوح می باشد. واترجت آب گرم بدلیل برخورداری از سیستم آب گرم، قادر به ضدعفونی کردن سطوح مختلف می باشد و از انتقال بیماری هایی همچون کریپتوسپوریدیوم که یک نوع انگل خطرناک است و طیف وسیعی از حیوانات و انسان را آلوده می کند، جلوگیری خواهد کرد. دستگاه کارواش صنعتی آب گرم به سادگی از عهده این کار برآمده و تمامی سطوح را به راحتی شستشو می دهد.

 

شستشوی دامداری با واترجت
شستشوی دامداری با واترجت

 

شستشوی اصطبل و سطوح کف دامداری

سطوح در اصطبل ها به دلیل آلودگی هایی که اسب ها ایجاد می کنند ، به سرعت نا زیبا می شوند. انباشت این آلودگی ها با گذشت زمان، می تواند مشکلاتی را برای سلامت افراد و حیوانات ایجاد کند. کود حیوانات شامل سطح بالایی از آلودگی ها هستند و منبع مهم عفونت ها به شمار می آیند. استفاده از آب فشار قوی واترجت جهت از بین بردن این آلودگی ، به خوبی راهگشاست. برای شستشوی اصطبل ، تجهیزاتی چون سطل ها و غذاهای استفاده نشده را بردارید تا عملیات بهتر و سریع تر انجام شود.

 

شستشوی تجهیزات کشاورزی

برای شستشوی تجهیزات کشاورزی با دستگاه واتر جت ، باید آن ها بر روی یک چمن یا یک سطح شنی قرار دهید. برای شروع فرآیند سطح روغن و سوخت دستگاه را بررسی کنید و سپس آنرا روشن نمایید. به منظور جلوگیری از پاشش آب ، بهتر است ابتدا فشار آب خروجی را بر روی مقادیر پایین تنظیم کنید. در صورتیکه از ماده شوینده استفاده می کنید ، بهتر است پاشش این مواد را از پایین به بالا و شستشوی آن ها را از بالا به پایین انجام دهید. برای اثربخشی فرآیند شستشو با مواد شوینده ، این مواد باید بین 5 تا 10 دقیقه بر روی سطح باقی بمانند. جهت از بین بردن آلودگی های سرسخت انباشته شدن ، فشار آب خروجی را بر روی مقادیر بیشتری تنظیم کنید. اسپری نمودن آب از فاصله 60 تا 90 سانتی متری به سطح ایمنی و کیفیت شستشو را تضمین می نماید.

 

شستشوی تجهیزات کشاورزی با واترجت
شستشوی تجهیزات کشاورزی با واترجت

 

واترجت مناسب برای شستشوی تجهیزات کشاورزی

در شستشوی تجهیزات کشاورزی با واترجت ، زمانی بهترین نتیجه بدست می آید که نازل با زاویه پاشش عریض بین 25 تا حدود 40 درجه استفاده شود. اگر آلودگی ها عمیق و روغنی هستند ، استفاده از دستگاه واترجت آب گرم مناسب ترین گزینه می باشد. حرارت آب خروجی از این دستگاه ها، به خوبی سطوح را ضدعفونی کرده و باکتری ها را از بین می برد. این دستگاه، در بین بردن این آلودگی ها بسیار بهتر و مقرون به صرفه تر از واترجت آب سرد همراه با مواد شوینده عمل می نماید.

کاربرد واترجت در دامداری موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته می شود. محیط دامداری یک فضایی است که در آن از انواع تجهیزات استفاده می شود. سطوح این تجهیزات و محیط دامداری نیازمند نظافت و شستشو می باشند. لذا با توجه به ضرورت رعایت بهداشت و پایبند بودن به قوانین سخت گیرانه بهداشت محیط، شستشو و نظافت آن باید به دقت انجام گیرد. همچنین شیوع بیماری های واگیر دار مشترک بین انسان و حیوانات در سال های اخیر، بر اهمیت این موضوع افزوده است. بنابراین برای کسب موفقیت و ارتقا سطح کیفی بهداشت، می بایست قوانین و مقررات تعیین شده مربوط به نظافت و بهداشت بطور کامل رعایت گردد. عدم رعایت این قوانین، مشکلات زیادی از جمله بیماری و تلف شدن دام و در نتیجه تحمیل هزینه های هنگفت را به دنبال دارد. با در نظر گرفتن کاربرد واترجت در دامداری ، شستشو و نظافت محل نگهداری دام توسط دستگاه کارواش صنعتی، یک روش فوق العاده موثر است.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش