چگونگی جلوگیری از آلودگی مواد در صنایع غذایی

نظافت محیط در صنایع غذایی

تولید کنندگان محصولات غذایی در سرتاسر جهان با افزایش ناگهانی هزینه های تولید مواجه شده اند و این موضوع به خصوص در مورد انرژی و مواد خام بیشتر نمایان می شود. علاوه بر این، حفظ استانداردهای کیفیتی نیازمند سازگاری دائمی فرآیندهای تولید با قوانین و آیین نامه و تغییرات آن ها می باشد. بنابراین در صنعت غذایی مهار یا کاهش هزینه ها در یک چشم انداز هنگامی که هزینه ها رو به افزایش است، در عین این که از به خطر انداختن کیفیت، سلامت و امنیت مواد خوراکی اجتناب گردد، یک چالش بزرگ به شمار می آید. نظافت صنایع غذایی به شکل اصولی باید طبق استاندارد ها و با استفاده از تجهیزات حرفه ای مانند جاروبرقی صنعتی انجام شود. در این مقاله خطرات احتمالی در صنایع غذایی و نحوه مقابله با آنها در حوزه نظافت صنعتی را بیان می کنیم.

 

اولویت اول، حذف خطرات آلودگی مواد غذایی

نظافت صنعتی در صنایع غذاییمهم ترین خطری که کیفیت و سالم بودن محصولات غذایی را تهدید می کند، آلودگی است. جلوگیری از ایجاد هر گونه میکروب و آلودگی به منظور حفظ کیفیت و سلامت محصولات و هم چنین اجتناب از بروز خسارت های سنگین اقتصادی، یک امر ضروری تلقی می گردد. برخی از تولید کنندگان بر قوانین و شیوه های مناسب پایبند نیستند و یا استاندارد و پروتکل های بهداشتی را نادیده می گیرند. عدم انطباق مراحل تولید با دستورالعمل ها با هدف تضمین بهترین سطح بهداشت و بالاترین کیفیت تمیزی محیط کارخانه، پیامدهای شدیدی به همراه خواهد داشت. پس از به خطر افتادن سلامت مصرف کنندگان بر اثر آلودگی، خسارت های اقتصادی و خدشه دار شدن نام برند تجاری از مهم ترین این پیامدها می باشد که بازیابی دوباره آن دشوار و حتی غیر ممکن خواهد بود.

 

چگونگی کاهش خطر آلودگی و ایجاد بهداشت مناسب

در صورت وجود آلودگی راه کارهایی برای از میان برداشتن آن ها و حذف مخاطرات احتمالی ارائه می گردد. برای انتخاب تجهیزات نظافتی مناسب در واحدهای صنعتی ابتدا چند گام باید برداشته شود که عبارت اند از:

-بررسی دقیق و آنالیز موشکافانه محیط تولید مواد غذایی با هدف یافتن حتی کوچک ترین منابع بالقوه به وجود آورنده آلودگی

-تعیین و توصیف نقاط کنترل بحرانی جهت چک کردن و ریشه کن سازی تمامی مشکلات احتمالی

-ارزیابی اقدامات اصلاح کننده و ضروری به منظور از بین بردن خطرات مربوط به آلاینده ها

-معرفی و توصیف روش های تأیید بهداشت چرخه تولید

به کارگیری دستگاه های جاروبرقی صنعتی و مکنده مرکزی موثرترین راه کارها برای از میان برداشتن آلودگی غذایی می باشد. مکش گرد و غبار و ضایعات ایجاد شده در طول فرآیند تولید به طور مستقیم از منبع تشکیل دهنده که با استفاده از جاروهای صنعتی صورت می گیرد، به نحو قابل توجهی میزان آلودگی و احتمال تماس آن با سایر محصولات را کاهش می دهد. علاوه بر این، ماهیت برخی از مواد خامی که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، اشتعال زا هستند و هنگامی که به درستی جمع آوری نشوند، خطر جدی انفجار و آتش سوزی در پی دارد که نتیجه آن به خطر افتادن سلامت و ایمنی کارکنان خواهد بود.

 

حفظ بهداشت و نظافت صنایع غذایی

به منظور جلوگیری از بروز آلودگی ها و هجوم آن به محیط کارخانه، برنامه هایی برای تمیز نمودن و تعمیر و نگه داری تجهیزات وجود دارد که این برنامه های ضروری با استفاده از تجهیزات ویژه ای که به طور خاص برای صنایع غذایی طراحی شده اند، انجام می پذیرد. دستگاه مکنده یا جاروبرقی صنعتی یکی از ابزارهای کارآمد و بسیار پر کاربردی است که در صنایع گوناگون به ویژه صنعت تهیه و تولید غذا مورد استفاده قرار می گیرد. طراحان و سازندگان دستگاه های جاروی صنعتی به درخواست ها و استانداردهای صنایع غذایی توجه نموده و مطابق با آن ها دستگاه ها و تجهیزات جانبی مناسبی تولید می کنند که با حفظ بهداشت محیط آلودگی های ایجاد شده را جمع آوری نماید.

 

نظافت صنایع غذایی با جاروبرقی صنعتی

نظافت صنعتی مکانیزهدستگاه های جاروبرقی صنعتی در طیف گسترده ای ساخته شده اند که در نتیجه آن همواره راه حلی برای رفع نیازهای انواع مراکز تهیه و تولید غذا مانند نانوایی ها، کارخانه های تولید و فرآوری و … وجود دارد، بنابراین صاحبان صنایع با اطمینان جهت تمیز کردن محیط و حفظ و نگه داری کارخانه می توانند دستگاه مناسب را انتخاب کنند.

 

مزایای استفاده از جاروبرقی صنعتی

بهره مندی از دستگاه های جارو برقی صنعتی در محیط های صنعتی مزیت های بسیار زیادی به همراه دارد، از جمله این که :

زمان صرف شده برای نظافت صنایع غذایی کاهش می یابد.

– مراحل تولید توقف پیدا نمی کند.

– مراقبت از ماشین آلات صنعتی با سرعت بالاتری انجام می گردد.

– ایمنی و سلامت محیط کار افزایش می یابد.

– فرآیند تولید اتوماتیک بیشتر می شود.

– میزان خرابی ماشین آلات کاهش پیدا می کند.

– امکان دفع زباله های جامد و مایع و بازیابی آن ها فراهم می گردد.

– از هدر رفت مواد در چرخه تولید و ایجاد ضایعات جلوگیری به عمل می آید.

– در هنگام انجام فرآیند تولید آلودگی های متقابل به وجود نخواهد آمد.

– و …

انتخاب یک یا چند جاروبرقی صنعتی میزان بهره وری کسب و کار را افزایش می دهد و محل مورد نظر را به یک محل بهتر، ایمن تر و پاکیزه تر برای کار کردن تبدیل می کند.

 

ویژگی های جاروبرقی صنعتی برای نظافت صنایع غذایی

نظافت صنایع غذایی با جاروبرقیدر مراکز تولید مواد غذایی موضوع بهداشت و تمیزی در درجه اول اهمیت قرار دارد، بنابراین باید از وجود هر گونه آلودگی از جمله زنگ زدگی در آن جلوگیری گردد. به همین منظور دستگاه های مکنده صنعتی با مخزن استیل ضد زنگ مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب در صورت جمع آوری مایعات و یا به کار گیری در محیط مرطوب مخزن جاروبرقی دچار زنگ زدگی نشده و هیچ گونه آلودگی به محیط راه پیدا نمی کند. از دیگر تجهیزاتی که با توجه به نوع عملیات و هم چنین نوع مواد می توان تغییر داد، فیلتر جارو برقی صنعتی می باشد؛ در صورتی که جمع آوری مواد ریز و پودری مد نظر باشد، فیلتر هپا (HEPA) بر روی جاروبرقی صنعتی نصب می گردد و جهت جمع آوری موادی با درجه حرارت بالا فیلتر عایق حرارت (NOMEX) به کار می رود. از طرف دیگر انواع مختلفی از سری ها و نازل ها طراحی شده است که با توجه به نوع مواد و محل قرار گیری آن ها (بر روی سطح زمین، در میان شیارهای ماشین آلات صنعتی و …) انتخاب شده و مورد استفاده قرار می گیرند. یکی دیگر از تجهیزات مناسب برای نظافت صنایع غذایی دستگاه های مکنده ضد انفجار هستند که در هنگام جمع آوری موادی با خاصیت اشتعال مانند غلات، آرد و … در مراکز صنایع غذایی به کار می روند. بهره گیری از چنین تجهیزات موجب افزایش بازدهی مکنده و عملکرد هر چه بهتر و مطلوب تر آن می گردد.

 

مکنده مرکزی راه حلی ایده آل و کارآمد برای نظافت صنایع غذایی

مکنده صنعتی و مزایای آن در نظافت صنایع غذاییصنایع غذایی به عنوان صنایعی که به طور مستقیم با سلامت مصرف کنندگان در ارتباط هستند، ملزم به بهره گیری از انواع دستگاه های جاروبرقی صنعتی می باشند که بر اساس نوع فرآیند و چرخه تولید و هم چنین موادی که باید جمع آوری گردند، انتخاب می شوند. سازندگان مکنده های صنعتی طیف گسترده ای از مکنده های صنعتی را طراحی و به بازار عرضه نموده اند که امکان برآورده سازی نیازهای گوناگون و فوری صنایع غذایی را فراهم می آورد. هر محصول می تواند برای دست یابی به یک هدف خاص به صورت سفارشی و با گزینه های اختیاری طراحی و تولید گردد.

 

گزینه های اختیاری برای دستگاه مکنده صنعتی

کاربرد جاروبرقی در نظافت محیط صنایع غذاییبرخی از جاروهای صنعتی دارای گواهی نامه ATEX اروپایی هستند که متناسب با زون تعریف شده برای نظافت صنایع غذایی در محیط های انفجاری و مواد اشتعال زا انتخاب شده و کاربردهای زیادی دارند. برای نظافت صنایع غذایی مکنده هایی با مخزن و بدنه ای از جنس استیل ضد زنگ ساخته می شود که سطح مطلوب تری از بهداشت محیط را تضمین می نماید. جهت حفظ کارایی و بهبود عملکرد دستگاه های مکنده و جارو برقی صنعتی فیلترهای مختلفی ساخته شده است که متناسب با شرایط محیطی و نوع آلاینده ها مورد استفاده قرار می گیرند. فیلتر آنتی استاتیک، فیلتر عایق حرارت، فیلتر هپا (ایمنی) و فیلتر تفلونی از جمله فیلترهای خاصی هستند که در نظافت محیط صنایع غذایی هم کاربرد دارند. با بهره مندی از مخزن رابط به همراه جاروبرقی صنعتی امکان جمع آوری حجم بالاتری از مواد و هم چنین کنترل آسان تر گرد و غبار، فراهم می گردد. بسیاری دیگر از لوازم جانبی و شلنگ های خاص مانند دسته استیل، خرطومی ضد الکتریسیته ساکن و … جهت بهبود کارایی مکنده صنعتی در کارخانه قابل استفاده می باشند.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش