عوامل موثر بر کارایی سیستم مکش اسکرابر

دستگاه های اسکرابر به دلیل ویژگی منحصربه فردی که دارند‌، یعنی قابلیت شستشو و خشک کردن هم زمان سطح زمین،‌ سبب تحول در زمینه نظافت سطوح کف گردیده اند و در میان کسب و کارهای گوناگون به محبوبیت بسیار بالا دست یافته اند. سیستم مکش یا خشک کن اسکرابر از مهم ترین بخش های این دستگاه به شمار می آید و بدون استثنا همه کفشورهای صنعتی مجهز به این سیستم هستند. این سیستم برخلاف روش های سنتی اجازه نمی دهد آلودگی به سایر نقاط انتقال یابد و بقایای آلودگی را از محیط حذف می گرداند. هم چنین سیستم مکش کف شوی صنعتی میزان رطوبت را سطح را به حداقل رسانده که شرایط جذب دوباره آلودگی و رشد میکروب ها را از بین می برد و مانع از لغزندگی افراد حاضر در محیط می شود. این مزایا به کارکرد مناسب سیستم مکش بستگی دارد و اگر اختلالی در عملکرد خشک کن اسکرابر به وجود آید، نتیجه مطلوب به دست نخواهد آمد. در ادامه به بررسی عواملی که می تواند عملکرد سیستم خشک کن زمین شوی صنعتی را تحت تأثیر قرار دهد‌، می پردازیم.سیستم مکش اسکرابر

نحوه عملکرد سیستم خشک کن در همه دستگاه های اسکرابر صنعتی یکسان بوده و تقریباً در طول سالیان کارکرد آن تغییر چندانی نداشته است. این سامانه از یک موتور مکنده، تی لاستیکی،‌ شیلنگ مکش متصل به تی و مخزن آب کثیف تشکیل شده است. موتور مکنده با ایجاد خلأ درون مخزن آب کثیف سبب کشش هوا از بیرون به داخل مخزن آب کثیف شده که این جریان هوا به همراه خود آب و آلودگی باقی مانده در محیط را به مخزن می فرستد. موتور مکنده بسته به نوع دستگاه می تواند توان های مختلفی داشته باشد. تی هلالی شکل تعبیه شده در انتهای دستگاه که آب و آلودگی را جمع آوری می کند،‌ به صورت دستی (با کمک اهرم) یا اتوماتیک (سیستم الکتریکی) فعال و غیر فعال می شود. اگر فرض کنیم موتور مکنده دستگاه در وضعیت سالم قرار دارد و تی لاستیکی با زمین تماس دارد، اما هم چنان عملیات مکش به شکل بهینه انجام نمی شود،‌ موارد مختلف باید یک به یک بررسی گردد.

 

عملکرد نامناسب شیلنگ مکش اسکرابر

شیلنگ مکش به عنوان یکی از اجزای اصلی سیستم مکش کف شوی صنعتی، وظیفه انتقال آب و آلودگی را از تی به مخزن بر عهده دارد. وجود اشکال و ایراد در این شیلنگ قدرت مکش دستگاه را تحت تاثیر قرار داده و سبب تضعیف آن می شود. برخی از دلایل عملکرد نادرست شیلنگ مکش عبارت اند از:

اتصال نادرست

شیلنگ مکش اسکرابر باید به طور کامل به تی اتصال داشته باشد و سر دیگر آن دارای اتصال کامل با مخزن آب کثیف باشد. اگر اتصال به درستی انجام نشده باشد، جریان هوا قطع شده و در نتیجه عمل مکش صورت نمی گیرد. پس از مشاهده عملکرد نادرست سیستم مکش اتصالات را بررسی می نماییم و در ادامه سایر موارد را مورد بررسی قرار می دهیم.

زدگی و نشتی

اگر شیلنگ به دلایل مختلف دچار زدگی، پارگی یا سوراخ شده باشد که‌، عمل مکش و انتقال هوا بر اثر نشت هوا به درستی انجام نخواهد شد. با مشاهده چنین اشکالاتی در شیلنگ مکش باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود.

گرفتگی و انسداد

مکش زباله های جامد سطح زمین باعث بروز گرفتگی در شیلنگ مکش می شود که در نهایت اختلال در انتقال هوا و آب را به دنبال دارد. نظافت شیلنگ مکش اسکرابر پس از هر بار استفاده به میزان زیادی از بروز انسداد جلوگیری به عمل می آورد.

 

عملکرد نامناسب تی لاستیکی اسکرابر

تی کفشوی صنعتی نقش کلیدی در کارایی بهینه سامانه مکش ایفا می کند و وجود نقص در آن،‌ بازدهی این سیستم را کاهش می دهد. عوامل موثر بر کارایی تی لاستیکی :

تماس نداشتن کامل تی با زمین

تی لاستیکی باید با سطح زمین تماس کامل داشت باشد و به عبارت دیگر رگلاژ باشد. عواملی مانند برخورد با موانع حرکتی یا وجود زباله های جامد بر روی سطح تراز لاستیک تی را بر هم می زند و اگر فاصله ای میان تی و زمین ایجاد شود، مکش به درستی انجام نخواهد شد. نصب دوباره تی و تنظیم دقیق آن می تواند این مشکل را از میان بردارد.

فرسایش لاستیک تی

تی لاستیکی یک قطعه مصرفی است که بر اثر تماس مداوم با سطح زمین فرسوده می شود. تی فرسوده و پاره آب و آلودگی را خوب و کامل جذب نمی کند و رد آب روی سطح زمین بر جای می گذارد. تی اسکرابر به راحتی قابل تعویض است و هنگام مشاهده خرابی و فرسودگی کاربر می تواند نسبت تعویض این قطعه اقدام نماید.

لاستیک تی آلوده

تی لاستیکی اسکرابر همواره باید در شرایط تمیز قرار داشته باشد چرا که زباله و جرم عملکرد آن را مختل کرده و حتی می تواند به سطح زمین خط و خش وارد کند. بنابراین پس از پایان کار اسکرابر تی دستگاه باید به دقت نظافت شود و آلاینده های به دام افتاده در آن حذف گردند.

 

سهولت نگهداری از سیستم مکش اسکرابر

حفظ و نگهداری دستگاه های کف شوی صنعتی آسان بوده و کاربران به راحتی می توانند با چند اقدام هر چند ساده اما مهم به افزایش کارایی و طول عمر دستگاه کمک کنند. وارسی و نظافت دقیق و پیوسته لاستیک تی،‌ مخزن آب کثیف و شیلنگ مکش خرابی سیستم مکش را به حداقل کاهش داده و کارایی بهینه آن را رقم می زند.

دسته‌بندی مطالب
پربازدیدترین مطالب
درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش