معرفی اجزای اصلی دستگاه زمین شوی

زمین شوی یا اسکرابر صنعتی

زمین شوی صنعتی متشکل از تجهیزاتی مانند برس دوار، سیستم مکش و مخازن آب می باشد که به منظور نظافت و شستشوی کف در محیط های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. وجود سیستم مکش در دستگاه قابلیت انجام دو فرآیند شستشو و خشک کردن را به طور همزمان فراهم نموده است. مانورپذیری دستگاه های زمین شوی قابلیت حرکت در هر شعاع و مساحت دلخواه را به کاربر می دهد.

 

زمین شوی صنعتی

زمین شویکفشوی ها به عنوان پرکاربرد ترین دستگاه های مکانیزه نظافتی محسوب می شوند که از جنبه های گوناگون برای اماکن تجاری و صنعتی به صرفه و کارآمد خواهد بود. هر دستگاه زمین شوی با ظرفیت نظافتی بالای خود می تواند نیروی انسانی و زمان عملیات نظافت را به طور چشمگیری کاهش دهد که در نهایت منتج به کاهش هزینه های سازمان خواهد شد. استفاده از اسکرابر به منظور شستشوی کف منجر به کدر شدن لایه رویین سطوح نمی شود. استفاده از برس ها جهت نظافت سطح کمک می کند تا آلاینده ها و ذرات باقی مانده در خلل و فرج سرامیک ها و کاشی ها نیز جدا شده و به داخل مخزن مکیده شوند. دستگاه های اسکرابر در انواع و ابعاد گونگون متناسب با نیاز هر کاربر به بازار عرضه می شود. معمولا دستگاه زمین شوی را بر اساس ظرفیت و ابعاد به سه دسته خانگی، تجاری و صنعتی دسته بندی می نمایند. همچنین، دستگاه کف شوی از لحاظ نوع کاربری به دو دسته خودرویی و دستی تقسیم بندی می شود.

 

اجزای اصلی اسکرابر صنعتی

در ادامه این مقاله به بررسی اجزای اصلی زمین شوی صنعتی و عملکرد هرکدام در طول انجام عملیات نظافت پرداخته خواهد شد:

 

مخزن آب تمیز

زمین شوی صنعتیاین مخزن معمولا در بدنه دستگاه و نزدیک به برس قرار می گیرد. به طور کلی آب تمیز از طریق نیروی گرانش یا سامانه اتوماتیک به داخل برس پاشش می شوند تا کیفیت شستشوی کف را به طرز چشمگیری افزایش دهند. متناسب با ابعاد هر دستگاه زمین شوی از مخزن ها با حجم های گوناگون استفاده می شود. در اکثر دستگاه های کف شوی حجم مخزن آب کثیف به سبب جمع آوری آلاینده ها به همراه آب کثیف از مخزن آب تمیز بیشتر است اما در برخی دستگاه ها نیز از حجم برابر برخوردارند.

 

سیستم مکش

کف شوییکی از اصلی ترین واحد های دستگاه زمین شوی را می توان سیستم مکش معرفی کرد. این سیستم شامل یک موتور مکنده است که با ایجاد خلا در مخزن، آب آلوده و ذرات آلاینده را از طریق تی و خرطومی متصل به آن به داخل مکش می کند. ظرفیت مخزن آب کثیف محدود است به همین منظور از یک سوپاپ اطمینان جهت جلوگیری از سرریز شدن مخزن استفاده می شود که وظیفه آن قطع عملیات مکش در هنگام پر شدن مخزن است.

 

تی و مخزن آب کثیف

اسکرابر صنعتیتی مکش در انتهای دستگاه و بر روی زمین قرار می گیرد و هنگام انجام عملیات نظافتی به جمع آوری آب آلوده و مواد آلاینده می پردازد. عرض تی پهن تر از بدنه دستگاه و پهنای برس می باشد تا بتواند به طور کامل و با اطمینان پوشش لازم را فراهم نماید. طراحی تی به گونه ای است که به صورت شناور در دنباله دستگاه متصل است و قابلیت مانور بالایی در ناهمواری ها و دور زدن دارد. لوله ی مکنده، آب کثیف باقی بر سطح را حمل کرده و در درون مخزن ذخیره می کند. همچنین، مخزن آب کثیف دارای یک خروجی در زیر دستگاه جهت تخلیه می باشد که عملیات تخلیه آب آلوده به فاضلاب را برای کاربر بسیار آسان می نماید.

 

برس دستگاه کف شوی

اسکرابربرس های به کاررفته در دستگاه زمین شوی صنعتی در دو نوع دیسکی و رولی می باشد. تفاوت هندسی برس ها نقش مهمی در کاربردهای گوناگون آن ها ایفا می نماید. برس های دیسکی به سبب هندسه دایره ای و تخت به مراتب عملکرد بهتری نسبت به برس های استوانه ای دارند و سطوح هموار را به بهترین شکل ممکن شستشو و نظافت می کند. در مقابل، برس های رولی به سبب قدرت بالا می توانند در محیط های نظافتی ناهموار مفید واقع شده و نسبت به برس های دیسکی مزیت داشته باشند. در دستگاه های زمین شوی به طور معمول از یک و حداکثر دو برس استفاده می شود.

دسته‌بندی مطالب
پربازدیدترین مطالب
درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش