معرفی انواع جاروبرقی و مزایای استفاده از آنها

انواع جاروبرقی صنعتی و تجاری

امروزه اهمیت نظافت و تمیزی فضاهای مسکونی، تجاری، نیمه صنعتی و صنعتی برای همه آشکار شده است. انتقال آلودگی ها به فضاهای مختلف، امکان بیماری افراد، کاهش زیبایی و تمیزی محیط و … همگی از مواردی هستند که اهمیت نظافت را مشخص می نمایند. جاروبرقی ها از جمله تجهیزاتی هستند که می توانند در انجام امور نظافتی بسیار موثر باشند. این دستگاه ها در اغلب محیط های خانگی و صنعتی برای جمع آوری آلودگی ها و انتقال مواد کاربرد دارند. با توجه به فضاهای نظافتی انواع جاروبرقی طراحی و تولید شده که می توان مطابق با کاربری فضا آن ها را مورد استفاده قرار داد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با انواع جاروبرقی بیشتر آشنا کنیم.

مکانیزم عملکرد هر جاروبرقی

جاروبرقی ها در مدل های متنوع با و بدون اتصال به جریان برق کار می کنند. با این حال تمامی این دستگاه ها با یک مکانیزم مشخص و مشابه عمل می نمایند. عملکرد هر دستگاه جاروبرقی به گونه ای است که در ابتدا پمپ خلا، یک فشار منفی در مخزن ایجاد می کند. سپس هوا و ذرات آلوده از بیرون به داخل جاروبرقی می آیند. در ادامه آلودگی های درشت به داخل مخزن رفته و ذرات ریز جذب فیلتر می شوند. هوای ورودی نیز از سمت دیگر جاروبرقی خارج می شود. به طور کلی انواع جاروبرقی ها از سه بخش اصلی پمپ مکش، فیلتر و مخزن تشکیل شده اند. وجود فیلتر تضمین کننده کیفیت مناسب هوا و جلوگیری از بازگشت ذرات ریز به محیط است. پمپ مکش اصلی ترین بخش انواع جاروبرقی ها است، که قدرت و سرعت آن در کیفیت نظافت بسیار حائز اهمیت می باشد. بعد از پمپ های مکش، فیلترها هستند که می توانند در تصفیه هوا، پیشگیری از انتقال آلودگی ها و عدم ایجاد گرد و غبار ناشی از نظافت موثر باشند. در نهایت نیز مخزن انواع جاروبرقی با توجه به محل مورد استفاده آن ها متفاوت است. هر چه وسعت فضا بیشتر باشد، به جاروبرقی با مخزن بزرگ تری نیاز می باشد.

نظافت مسجد با جاروبرقی تجاری
نظافت مسجد با جاروبرقی تجاری

انواع جاروبرقی

از آنجایی که جاروبرقی ها از جمله تجهیزات نظافتی بسیار محبوب و پرکاربرد می باشند. از مزایای انواع جاروبرقی ها می توان پیشگیری از انتقال آلودگی ها به دیگر فضاها، کیفیت بالا در جمع آوری آلودگی ها، سرعت بالای نظافت، جمع آوری ریزترین ذرات، انعطاف پذیری در استفاده از آن ها و … اشاره نمود. به همین دلیل است که جاروبرقی ها را مطابق با تمامی فضاهای خانگی، صنعتی و … طراحی و تولید نموده اند. انواع جاروبرقی از نظر ظرفیت کارکرد و محل استفاده به مدل های خانگی، تجاری و صنعتی تقسیم بندی می شوند. تفاوت این مدل ها در جنس و ظرفیت مخزن، نوع و تعداد موتور ( کلکتوری یا توربینی )، قدرت پمپ خلا، نوع و جنس فیلتر و … می باشد. همچنین جاروبرقی ها را می توان با توجه به نوع آلودگی قابل جمع آوری (جامد و مایع و) نیز به انواع مختلفی مانند جاروبرقی خاک و جاروبرقی آب و خاک خانگی و صنعتی دسته بندی نمود.

انواع جارو برقی خانگی و تجاری

دستگاه های جاروبرقی تجاری و خانگی با قدرت نظافتی کمتر از مدل های صنعتی برای نظافت محدود و غیر پیوسته محیط های خانگی، کارواش ها، فروشگاه ها، رستوران ها و مراکز تجاری کاربردی هستند. از ویژگی انواع جاروبرقی های خانگی و تجاری می توان به موتور کلکتوری، ظرفیت مخزن کم و محدود و استفاده از فیلتر نظافتی معمولی اشاره نمود. همچنین بدنه این جاروبرقی ها اغلب از جنس پلاستیک فشرده می باشد. پمپ مکش آنها نیز در مقایسه با پمپ مکش جاروبرقی های صنعتی، توان کمتری دارند.

کاربرد دستگاه جاروبرقی صنعتی
کاربرد دستگاه جاروبرقی صنعتی

انواع جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی با ساختار صنعتی تر و عملکرد متفاوت تر نسبت به مدل های تجاری، در صنایع مختلفی کاربرد دارد. انواع جاروبرقی های صنعتی از قدرت کارکرد بالاتری نسبت به انواع خانگی و تجاری برخوردارند. این جاروبرقی ها مجهز به موتور کلکتوری تقویت شده یا توربینی هستند. مدل های دارای موتور توربینی بطور ۲۴ ساعته و مداوم در محیط قابل استفاده اند، بدون آنکه نیاز به خاموش شدن داشته باشند. در بخش فیلتر، در بسیاری از این مدل ها علاوه بر فیلتر اصلی، یک فیلتر پر قدرت ایمنی نیز نصب شده تا عملکرد ایمن و بدون نقص دستگاه در حفظ کیفیت هوا و جذب ذرات ریز تضمین شود. از طرفی جاروبرقی های صنعتی ، با تجهیز به فیلتر و تجهیزات جانبی مناسب، قابلیت مکش آلودگی های مختلف صنعتی دارند. به همین دلیل این دستگاه ها در صنایع چوب، فلز کاری، نفت و گاز، خودروسازی، خطوط تولید، نساجی و … استفاده می شوند. از طرفی سرعت و کیفیت جمع آوری آلودگی ها توسط این جاروبرقی های صنعتی بیشتر از دیگر جاروبرقی ها می باشد. همچنین سهولت در حمل و جابجایی از دیگر مزیت های جاروبرقی های صنعتی می باشد، که موجب شده تا امروزه استفاده از آن ها جایگاه ویژه ای در حوزه نظافتی فضاهای صنعتی داشته باشد. از دیگر قابلیت های جاروبرقی های صنعتی می توان به قابلیت مکش مایعات روغنی، مجهز به یک تا سه موتور اشاره نمود. همچنین این جاروبرقی ها قابل ارائه در مدل های ضدانفجار می باشند. بنابراین استفاده از آن ها در صنایعی که دارای محیط یا ذرات انفجاری هستند، بکار می آیند.

درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش