آشنایی با کاربرد سند بلاست با واترجت

سندبلاست با واترجت

سندبلاست با واترجت در واژه انگلیسی به معنای انفجار ماسه می باشد. به همین دلیل به منظور شن پاشی و یا ماسه پاشی با استفاده از فشار زیاد هوا مورد استفاده قرار می گیرد. اولین دستگاه سندبلاست زمانی ساخته شد که، ژنرال نیلگمن با مشاهده ذرات شن و ماسه باقی مانده ناشی از طوفان، روی شیشه اتاق خود به فکر ساختن دستگاهی افتاد که بتواند این کار را تکرار نماید.

سندبلاست با واترجت

سندبلاست با واترجت زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به جای فشار هوا با استفاده از فشار آب این پاشش انجام شود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با کاربرد سندبلاست با واترجت، به طور کامل آشنا کنیم.

سندبلاست با آب چیست

سندبلاست با واترجت یا همان سندبلاست با آب، به معنای پاشش ذرات ساینده مانند سیلیس و ماسه همراه با آب به کمک دستگاه واترجت صنعتی است. در ظاهر عملکرد سندبلاست با واترجت دو عملکرد کاملا متفاوت می‌باشد.

زیرا واترجت به معنای زدودن آلودگی و گرد و غبار از روی سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که سندبلاست به منظور پاشش ماسه، سیمان، سیلیس و… روی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد استفاده از سندبلاست با واتر جت

استفاده از سندبلاست به دو صورت خشک و با آب امکان پذیر است. که قطعا سندبلاست با واترجت از مزایای بیشتری نسبت به نوع خشک آن برخوردار است. از مزایای سندبلاست با واترجت صنعتی می‌توان به:

  • عدم وجود گرد و غبار هنگام پاشش شن و ماسه
  • سهولت در جمع آوری ذرات به منظور استفاده مجدد از آن‌ها
  • ایجاد نمودن سطوح هموار و مناسب
  • کاهش اصطکاک
  • و تولید حرارت کمتر به دلیل وجود آب اشاره نمود.

روش عملکرد سندبلاست

برای استفاده نمودن از سندبلاست نیاز است تا مواردی را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید. به طور مثال در صورت استفاده نمودن از این دستگاه ابتدا باید بدانید که برای کار با سندبلاست، نیاز به کیت مخصوص شامل نازل و شلنگ مکش مواد ساینده می باشد.

همچنین در صورت استفاده نمودن از سندبلاست با واترجت، نازل سندبلاست به واترجت و شلنگ مکش متصل می‌شود. بنابراین در صورتی که از سندبلاست با واترجت استفاده شود، آب و مواد ساینده همزمان به سطح پاشش می‌شوند. به طور کلی از تجهیزات مورد استفاده در عملکرد سندبلاست می‌توان به دیگ سندبلاست، نازل سندبلاست، کلاه سندبلاست و همچنین کمپرسور هوا اشاره نمود.

برای استفاده نمودن از دستگاه سندبلاست از دستگاه کمپرسور هوا به منظور یک سیستم تولید هوای فشرده استفاده می‌شود. که موجب پاشش و ایجاد سایش روی سطوح مختلف می‌گردد.

کیفیت نهایی و نتیجه استفاده نمودن از این دستگاه کاملا بستگی به میزان قدرت این هوای فشرده دارد. فشار هوا مورد استفاده با کمک شلنگ به دیگ سندبلاست متصل می گردد.

با توجه به حجم پاشش مورد نیاز، می توان از انواع دیگ های سندبلاست با ابعاد مختلف استفاده نمود. فرد متخصص می تواند مواد مورد نیاز جهت پاشش را درون دیگ دستگاه بریزد. با توجه به فشار هوای مورد استفاده، عملکرد این دستگاه باید با سرعت بالا و به صورت مستقیم انجام شود.

این مطلب را از دست ندهید! انواع نازل کارواش و کاربرد های آن

کاربردهای سندبلاست

از دستگاه سندبلاست به منظور انجام فعالیت‌های مختلفی استفاده می‌شود. که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به لایه‌برداری و صیقلی دادن سطوح مد نظر، زنگ بری فلز، حذف رنگ پوسیده از روی سطوح مختلف مانند سطوح فلزی، آماده‌سازی سطوح فلزی به منظور اجرای انواع آب کاری‌های تزئینی اشاره نمود.

کاربرد های سندبلاست

همچنین حکاکی نمودن روی سطوح مختلف مانند کاشی، سرامیک، ام دی اف، چوب و… از دیگر کاربردهای این دستگاه می‌باشد. نکته قابل توجه هنگام کاربرد این دستگاه، این است که عملکرد سندبلاست با واترجت فشار قوی بیش از 200 بار می باشد.

مزایای سندبلاست

استفاده نمودن از این دستگاه با مزایای بسیاری همراه است. که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • قدرت بیشتر در حذف زنگ و سایر لایه‌های نامطلوب از ابتدایی‌ترین مزیت‌های این دستگاه می باشد.
  • مصرف آب کمتر، موجب صرفه‌‌جویی در مصرف آن و کاهش هزینه‌های فرایند خواهد شد.
  • همچنین استفاده نمودن از سندبلاست موجب سریع‌تر شدن فرآیند پاشش می‌شود.
  • استفاده کردن از سندبلاست با واترجت از کیفیت و عملکرد بهتری برخوردار است.
  • پراکنده نشدن ماسه در مقایسه با سندبلاست خشک از دیگر مزایای این دستگاه است.
درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش