شستشو و نگهداری از پوشش اپوکسی با استفاده از دستگاه اسکرابر

زمین شوی صنعتی مخصوص کارخانجات

پوشش اپوکسی یکی از متداول ترین پوشش های کف در صنایع و کارخانه ها می باشد. این پوشش کف به واسطه داشتن خاصیت ارتجاعی و مقاومت کافی در برابر وزن بالا و حرکت خودرو ها و ماشین آلات سنگین برای استفاده در انبار ها، ‌محیط های پر تردد،‌ پارکینگ ها، صنایع دارویی و آزمایشگاه ها مناسب می باشند. از جمله دلایل استفاده از پوشش اپوکسی می توان به نگهداری ساده و آسان آنها اشاره نمود. اگر چه نگهداری از این نمونه کفپوش ها آسان می باشد اما استفاده از تجهیزات مکانیزه ای چون کفشوی اپوکسی یا اسکرابر می تواند، تاثیرات بسزایی در افزایش عمر مفید این نمونه از کفپوش ها داشته باشد.

محیط های استفاده از اپوکسی

اسکرابر

معمولا در مکان های مختلف انواع کفپوش ها را مشاهده می کنیم که هر یک با توجه به ویژگی هایی که دارند برای آن محیط خاص مورد استفاده قرار گرفته اند. بنابراین نمی توان هر کفپوشی را برای هر گونه محیطی استفاده کرد. در رابطه با کفپوش های اپوکسی هم همین موضوع وجود دارد. کفپوش های اپوکسی به دلیل دارا بودن جلا و مقاومت بالا کاربردهای بسیار زیادی در اماکنی مانند انبارها، پارکینگ ها،‌ مراکز پزشکی، بیمارستان ها، آزمایشگاه ها سالن های ورزشی،‌ کارگاه های صنعتی، سالن های تولید، مراکز تجاری و … دارند. کفشوی اپوکسی بهترین گزینه برای شستشوی اپوکسی ها در چنین محیط هایی بهترین گزینه می باشند.

اهمیت شستشو و نظافت کفپوش های اپوکسی

اگر چه پوشش اپوکسی به کار رفته بر روی سطوح کف از مقاومت کافی بر خوردار می باشند اما حضور بلند مدت آلاینده ها بر روی این سطوح،‌ می تواند به این سطوح آسیب وارد نماید. به عنوان نمونه ذرات ریز شن و ماسه ریخته شده بر روی این سطوح در اثر تردد افراد و ماشین آلات باعث ایجاد خط و خش بر روی پوشش اپوکسی شده و در نهایت موجب وارد آمدن آسیب های جدی تر و پر هزینه تری بر روی این پوشش ها می گردد. از سوی دیگر اگر چه این سطوح در برابر مایعات شیمیایی مقاوم می باشند اما این مقاومت نامحدود نبوده و در نتیجه ماندگاری بلند مدت مایعات ریخته شده بر روی سطوح، می تواند موجب آسیب پوشش اپوکسی گردد. از این رو شستشو و نظافت موثر و با برنامه کفپوش های اپوکسی تاثیر بسزایی در افزایش عمر مفید آنها دارد.

 

اسکرابر یا کفشوی صنعتی

بهترین شیوه برای شستشوی پوشش اپوکسی

اگرچه متداول ترین راه برای شستشو و نظافت سطوح کف،‌استفاده ازشیوه های سنتی و دستی نظافت می باشد اما به طور قطع استفاده از شیوه های مدرن و به کار گیری تجهیزات مکانیزه و صنعتی چون دستگاه های کفشوی اپوکسی راهکار مناسب و ایده آلی برای حذف موثر و با کیفیت آلاینده ها از روی سطوح کف حساب می آید. امروزه وسعت محیط های دارای کفشوی اپوکسی و اهمیت وقت و هزینه باعث شده تا دستگاه های زمین شوی صنعتی بهترین راهکار برای شستشوی این سطوح باشند.

 

ساز و کار دستگاه کفشوی اپوکسی

اسکرابر یا کفشوی صنعتی دستگاهی مکانیزه و کاربردی برای شستشوی سطوح کف می باشد. این دستگاه ها با استفاده از سیستم های مکانیزه ای چون برس زنی تمامی آلاینده های چسبیده بر روی سطوح را شستشو می دهند. بر خلاف شیوه های سنتی که همواره از یک سطل آب برای شستشو و نظافت استفاده می نمایند، دستگاه های اسکرابر یا کفشور صنعتی مجهز به دو مخزن مجزا برای آب تمیز و اب کثیف بوده و از این رو همواره از آب تمیز برای شستشو و حذف آلاینده ها استفاده می نماید. سیستم خشک کن،‌ از دیگر بخش های دستگاه های اسکرابر می باشد که وظیفه جمع آوری و خشک نمودن سطوح کف را بر عهده دارد. به کمک بخش خشک کن این دستگاه رطوبتی بر روی سطح باقی نمانده و از کفپوش محافظت می شود.

مزایای استفاده از دستگاه های کفشوی اپوکسی

کفشوی اپوکسی سالن تولید

شستشو و نظافت با استفاده از شیوه های سنتی و دستی متداول بسیار دشوار و زمان بر می باشد،‌ این در حالی است که استفاده از سامانه های کاملا مکانیزه در کف شور های صنعتی موجب تسهیل و تسریع در امر نظافت می شود. همچنین استفاده از کفشوی اپوکسی ، کاهش تعداد نیروی مورد نیاز خدماتی را در پی دارد. با توجه به اینکه بخشی از هزینه های مربوط به نظافت،‌ به نیروی خدمای اختصاص دارد، از این رو کاهش در تعداد نیروی خدماتی موجب کاهش قابل ملاحظه در هزینه ها و در نهایت افزایش بهره روی و سود آوری کسب و کار می گردد. همزمانی عملیات شستشو و خشک نمودن سطوح کف،‌ از بزرگ ترین و مهم ترین ویژگی های دستگاه های اسکرابر می باشد. چرا که خطر احتمال سقوط افراد در پی لغزنده بودن سطوح به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

نکات مهم برای انتخاب و استفاده از کفشوی اپوکسی

کفشوی مخصوص اپوکسی در مدل های دستی و خودرویی طراحی می شود. انتخاب بین این دو مدل که خود شامل طیف گسترده و متنوعی از دستگاه ها می گردند، به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا در سالن های تولید وسیع استفاده از کفشوی سرنشین دار نسبت به مدل های دستی ارجحیت داشته و سهولت کاربری و افزایش سرعت شستشو را به همراه دارد. در این بین برخی نکات در استفاده صحیح و ایمن از کفشوی اپوکسی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از :

– مطالعه دقیق دفترچه راهنمای دستگاه

– بازبینی دوره ای دستگاه و تعمیر و نگهداری آن طبق دفترچه راهنما

– انتخاب برس مناسب با کفپوش اپوکسی و نصب صحیح آن

– نصب تی سالم بر روی دستگاه

– نظافت اولیه سطح، در صورت وجود زباله های درشت بر روی سطوح

– انتخاب دستگاه اسکرابر دستی و خودرویی با توجه به سرمایه افراد و متراژ محیط

دسته‌بندی مطالب
پربازدیدترین مطالب
درخواست کارشناسی

مشاوره و راهنمایی با کارشناسان فروش